14. prosince 2017 17:13 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

KLDR bude považovat námořní blokádu za válečný akt

Kim Čong-un. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kim Čong-un. | foto: Reuters

Pchjongjang  Severní Korea ve čtvrtek varovala před „nelítostnými opatřeními“, která tamní režim přijme za předpokladu, že Washington se svými spojenci zahájí námořní blokádu země. Podle mluvčího severokorejského ministerstva zahraničí bude Pchjongjang takový krok považovat za válečný akt, informovala severokorejská tisková agentura KCNA.

Americký prezident Donald Trump by podle ministerstva zahájením blokády podnikl „mimořádně nebezpečný a významný krok směrem k jaderné válce“. Pchjongjang to bude považovat za neopodstatněné narušení suverenity a důstojnosti země, dodal úřad. K jakému americkému opatření se ministerstvo vyjadřovalo, ale není jasné, uvedla agentura Reuters.

„V případě, že se Spojené státy a jejich spojenci pokusí zahájit námořní blokádu naší země, budeme to považovat za válečný akt a v sebeobraně odpovíme nemilosrdnými protiopatřeními tak, jak jsme opakovaně oznámili,“ cituje KCNA mluvčího ministerstva.

Severní Korea provedla v září svou šestou a zatím nejsilnější jadernou zkoušku. V poslední době uskutečnila také sérii raketových testů. Koncem listopadu otestovala střelu, o které tvrdí, že je schopna zasáhnout celé Spojené státy. Washington pak vyzval ostatní země, aby s Pchjongjangem přerušily veškeré styky.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz