29. listopadu 2017 7:50, aktualizováno  12:08 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Hrozba pro celý svět, komentují státníci odpálení poslední severokorejské rakety

Odpálení severokorejské rakety. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odpálení severokorejské rakety. | foto: Reuters

PCHJONGJANG/WASHINGTON Severní Korea ve středu ráno místního času (v úterý večer SEČ) odpálila další balistickou raketu. Raketa dosáhla výšky 4500 kilometrů a dopadla do Japonského moře, asi 960 kilometrů od místa odpalu, uvedla jihokorejská armáda. KLDR později oznámila úspěšný test nové mezikontinentální balistické rakety, jejíž dosah podle Pchjongjangu pokryje celé území USA. Na popud Japonska, Jižní Koreje a Spojených států ve středu zasedne kvůli severokorejskému raketovému testu Rada bezpečnosti OSN.

Americký ministr obrany James Mattis uvedl, že raketa dosáhla ve svém letu větší výše, než jakákoli předchozí raketa odpálená v KLDR. Z testu vyplývá, že pokud by raketa byla odpálena pod menším úhlem, mohla by mít akční rádius 13 000 kilometrů. „Taková raketa by měla dostatečný akční rádius, aby zasáhla Washington a kterékoli jiné místo na americké pevnině,“ uvedl americký vědec David Wright.

Televizní přenos v KLDR.
Severokorejci při sledování televizního přenosu oznamujícího test...

Analytici připomínají, že otazníkem je, jakou nesla raketa hlavici. Pokud to byla jen lehká atrapa, skutečná bojová hlavice by akční rádius střely snížila.

Severokorejská strana později prostřednictvím státní televize oznámila úspěšný úspěšný test nové mezikontinentální balistické rakety Hwasong-15. Dosah nové střely podle KLDR pokryje celé území USA. Severní Korea dále uvedla, že dosáhla „historického“ cíle - stala se jaderným státem, informovala agentura AFP.

KLDR provedla od ledna 23 raketových zkoušek

CNN uvedla, že od zvolení prezidenta Donalda Trumpa Severokorejci provedli 23 raketových zkoušek. Upozornila také na nezvyklý čas odpálení střely - ve 3:17 místního času (19:17 SEČ). Brzké načasování agentura AP připisuje tomu, že Pchjongjang chtěl zvýšit efekt překvapení.

Japonsko se proti dalšímu severokorejskému raketovému testu ostře ohradilo. Japonský premiér Šinzó Abe svolal mimořádné zasedání vlády a později se telefonicky spojil s Trumpem. Japonská vláda o odpálení rakety věděla ihned, předpokládala také, že dopadne do japonské výlučné ekonomické zóny, uvedla CNN. Taková zóna se rozprostírá do 370 kilometrů od pobřeží daného státu.

Japonský ministr obrany Icunori Onodera uvedl, že raketa dopadla do moře zhruba 250 kilometrů západně od severní částí japonského ostrova Honšú.

Státníci: Raketové testy znamenají hrozbu pro ‚celý svět‘

Jižní Korea reagovala okamžitou demonstrací síly: vypálila tři rakety. „Naše armáda, námořnictvo a letectvo společně vypálily tři střely, které zasáhly v podobný čas stejný cíl. To prokazuje naši schopnost zasáhnout v Severní Koreji místo, kde se provokace stala,“ uvedl jihokorejský prezidentský palác s tím, že střely vypálené na cíl v raketové střelnici byly typu země-země a vzduch-země, třetí byla vypuštěna z lodi. Velení jihokorejských sil upřesnilo, že záměrem zkoušky byl nácvik přesnosti raketového úderu. 

Jihokorejský prezident Mun Če-in svolal schůzku bezpečnostního výboru a také se telefonicky spojil s Trumpem. Státníci severokorejskou raketovou zkoušku označili za hrozbu „celému světu“, informoval Bílý dům.

„Tato raketová zkouška je další znepokojivou provokací a vážným ohrožením mezinárodní bezpečnosti,“ uvedla mluvčí šéfky diplomacie Evropské unie. Severokorejský test odsoudila i Severoatlantická aliance.

Zkouška balistické rakety KLDR nic nezměnila na přístupu Spojených států k severokorejskému problému, uvedl americký prezident Donal Trump. „Postaráme se o to,“ dodal bez dalšího. Americký ministr zahraničí Rex Tillerson řekl, že „diplomatické možnosti... zůstávají ve hře“. Vyzval mezinárodní společenství k dalším opatřením vůči KLDR nad rámec sankcí Rady bezpečnosti OSN, konkrétně k zákazu námořní dopravy zboží do Severní Koreje i z ní.

Krize okolo KLDR může přerůst ve válku, tvrdí senátor

Krize na Korejském poloostrově hrozí přerůst ve válku, pokud se situace v regionu nezmění, uvedl v rozhovoru se zpravodajskou televizí CNN vlivný americký republikánský senátor Lindsey Graham. V reakci na nejnovější severokorejský test balistické rakety dodal, že pokud Spojené státy budou nuceny do boje vytáhnout, pak tak učiní.

„Pokud budeme muset jít do války, abychom tohle zastavili, tak půjdeme,“ řekl Graham. Uvedl, že válka sice není tím nejlepším řešením, ale USA nepřipustí, aby severokorejský vůdce Kim Čong-un mohl udeřit na americkou pevninu. „Já nechci válku, ani on nechce válku,“ řekl Graham s odkazem na Trumpa. Dodal však, že Spojené státy se nenechají Severní Koreou nijak ohrožovat.

Trump je podle Grahama připraven učinit cokoli, aby Spojené státy ochránil. „Je připraven, pokud to bude nutné, zničit (severokorejský) režim, aby ochránil Ameriku. Doufám, že režim rozumí tomu, že pokud si prezident Trump bude muset vybrat mezi americkou vlastí a zničením severokorejské diktatury, tak zničí režim (v KLDR). Věřím, že tomu rozumí i Čína,“ prohlásil senátor.

Čína a Rusko chtějí řešit krizi diplomatickou cestou

Nejnovější raketový test KLDR vyvolává vážné obavy. V prohlášení to podle agentury Reuters uvedlo čínské ministerstvo zahraničí, které vyzvalo všechny strany k obezřetnosti s cílem zachovat v regionu mír a stabilitu. 

Severokorejská zkouška balistické rakety podle Kremlu ohrožuje diplomatické řešení krize v regionu. „Nová zkouška představuje samozřejmě provokaci, která jen vyhrotí napětí a vzdálí nás od začátku jednání o urovnání krize,“ řekl to v reakci na počínání Pchjongjangu kremelský mluvčí Dmitrij Peskov. Dodal, že Rusko doufá, že všechny strany zachovají klid a rozvahu.

Zkoušku odsoudil i předseda zahraničního výboru Státní dumy (dolní komory ruského parlamentu) Leonid Sluckij. Ten podle agentury TASS prohlásil, že v Pchjongjangu je nyní na přátelské návštěvě ruská poslanecká delegace, která zcela jistě výhrady ke zkoušce při jednáních se severokorejskými činiteli přednese.

Sluckij zkoušku označil za další nezodpovědný krok Severní Koreje, který povede k dalšímu vyhrocení napětí na Korejském poloostrově. Dodal, že svůj díl ale nesou i Spojené státy a Jižní Korea, které nepřátelskou rétorikou a vojenskými cvičeními v blízkosti hranic s KLDR přilévají olej do ohně.

Čína spolu s Ruskem patří k tradičním severokorejským spojencům a krizi na poloostrově odmítá řešit silou, ale výhradně diplomatickou cestou. 

Česko je připraveno sankcemi dále zvyšovat tlak na KLDR

Česká republika je připravena zvýšit tlak na Korejskou lidově demokratickou republiku (KLDR) kvůli dnešnímu testu rakety dlouhého doletu. Uvedlo to na svém webu ministerstvo zahraničí. Už nyní uplatňuje podle úřadu Česko vůči KLDR sankce nad rámec schválený OSN. Severní Korea testem opětovně porušila mezinárodní závazky a měla by svůj raketový program ukončit, sdělilo ministerstvo. Nová raketa má podle KLDR dosah na celé území USA.

„Česká republika, jako členský stát EU, v současnosti uplatňuje vůči KLDR jedny z nejpřísnějších sankcí, které jdou nad rámec sankcí schválených OSN. A je připravena tento tlak ještě zvýšit,“ reagovalo české ministerstvo zahraničí na zkoušku rakety.

Opakované testy raket KLDR podle úřadu vážně ohrožují životy civilního obyvatelstva, stabilitu Korejského poloostrova a celého regionu i mezinárodní mír. „Česká republika vyzývá KLDR, aby bezodkladně a zcela zastavila svůj raketový program a přistoupila na konstruktivní dialog s mezinárodním společenstvím,“ uvedlo ministerstvo.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!