Neděle 23. února 2020svátek má Svatopluk 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V KLDR popravili obchodníka, který opustil karanténu a šel do lázní. Porušil pravidla týkající se koronaviru

Lidé na vlakovém nádraží sledují program, kde se objevuje KIm Čong-un | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé na vlakovém nádraží sledují program, kde se objevuje KIm Čong-un | foto: AP Photo

PCHJONGJANG/PRAHA Severokorejský obchodník byl popraven za porušení striktních pravidel týkajících se koronaviru. Podle informací jihokorejských médií si smrt zasloužil za to, že opustil karanténu a odešel do veřejných lázní.

Každý Severokorejec, který za poslední měsíc vycestoval do Číny, musí pobýt třicet dní v karanténě, oznámila ve středu severokorejská státní televize. Nová pravidla jsou opravdu striktní – doba nucené izolace je totiž více než dvojnásobná oproti té, kterou doporučila Světová zdravotnická organizace. Severní Korea přitom zatím nemá hlášený žádný případ nakažení koronavirem.

Podle informací jihokorejských médií platí v KLDR zákony, které povolují popravu kohokoliv, kdo poruší karanténní opatření.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un v letovisku v Diamantových horách. (nedatované...

Doplatil na ně výše zméněný obchodník, který se vrátil z Číny a z karantény pak zamířil do veřejných lázní. Za opuštění karantény tak byl podle jihokorejského deníku Dong-a Ilbo popraven několika střelnými ranami.

V zemi, kterou tíží masivní ekonomické sankce, pomáhá v boji s případným šířením nákazy Červený kříž. „Víme, že v zemi je naprostý nedostatek ochranných roušek a testovacích souprav, které budou nesmírně důležité, pokud se prokáže, že některý z lidí v karanténě jeví příznaky koronaviru,“ uvedl pro média Xavie Castellanos zastupující Červený kříž ve východní Asii. 

Kvůli sankčnímu režimu však pobočka Červeného kříže v KLDR nemůže dostat peníze na účet, a tak Castellanos žádal banky, aby v tomto případě učinily výjimku. „V tuto chvíli neexistuje jiná cesta, jak zabránit případné humanitární katastrofě,“ varoval.

Hranice uzavřené více než obvykle

Země je od vypuknutí epidemie koronaviru v sousední Číně uzavřená, aby se zabránilo šíření nákazy. Režim diktátora Kim Čong-una již přerušil leteckou i vlakovou dopravu se svými sousedy, znemožnil turistiku a zrušil veškeré přeshraniční cesty. „Lidé ani náklad. Nic nesmí dovnitř,“ uvedla uprchlice z KLDR Kang Mi-čin. „Ministerstvo lidových ozbrojených sil nařídilo všem pohraničníkům, aby zakročilo ve větší míře i proti pašerákům.“

Severní Korea zběhlá ve vyhlašování ohrožení veřejného zdraví reagovala podle agentury Reuters na hrozbu koronaviru „rychle a rozhodně“. Současné sankce a omezení však mohou ztížit zásobování léky a dalšími lékařskými potřebami, varoval profesor Kee Park z Harvard Medical School.

„Rychlý zákrok, který stojí velké množství příjmů z turismu a obchodu, ukázal obavy stranického vedení. Nejsou si jistí, zda by jejich zdravotnictví dokázalo zastavit šíření nákazy,“ myslí si Park. „Bude to mít velký dopad na ekonomiku. Většina materiálu, ze kterých se vyrábí severokorejské produkty, totiž pochází z Číny.“

Podle informací agentury Reuters se kvůli preventivním opatřením zmenší rozsah každoročních únorových oslav a přehlídek na počest Kim Čong-ila. Ekonomické dopady budou podle odborníků značně záviset na tom, jak dlouho bude uzavření hranic trvat i na tom, zda se do země vir dostane. 

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...