Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

KLDR nečekaně odvolala personál z korejského styčného úřadu. Může to zkomplikovat sbližování obou zemí

Svět

  11:03
SOUL - Severní Korea v pátek náhle odvolala svůj personál ze styčného úřadu obou korejských států. S odvoláním na zdroje ze Soulu o tom informovala agentura AP. Podle ní tento krok zřejmě ovlivní sbližování mezi Korejemi a zkomplikuje také širší diplomacii o severokorejském jaderném programu. V únoru se konal druhý americko-severokorejský summit, který skončil neúspěchem.

Kim Čong-un a Mun Če-in s manželkami na vrcholku hory Pektu. foto: Reuters

Jihokorejské ministerstvo pro sjednocení v pátek oznámilo, že KLDR informovala Jižní Koreu o svém rozhodnutí odvolat personál ze styčného úřadu v Kesongu na základě „instrukcí z vyšších míst“. Soul neví, zda je stažení dočasné nebo trvalé.

KLDR také dala najevo, že jí nezáleží na tom, zda Jihokorejci v úřadu, který se nachází v KLDR, své zástupce ponechají. Detaily k praktickým stránkám rozhodnutí prý sdělí později.

Nepřehýbejte tiskoviny, nefoťte letiště. Vyšla ‚příručka přežití‘ pro turisty v KLDR

Náměstek jihokorejského ministra pro sjednocení Čchon He-song řekl novinářům, že Jižní Korea své lidi v Kesongu ponechá a že očekává, že KLDR bude i nadále umožňovat Jihokorejcům do úřadu docházet. V sobotu a v neděli tam má být 25 zaměstnanců.

Jižní Korea označila rozhodnutí severního souseda za „politováníhodné“ a požádala, aby Severní Korea svůj personál do Kesongu co nejdříve poslala zpět.

Styčný úřad byl otevřen loni v září jako jeden z kroků usmíření mezi Korejemi. Do té doby země komunikovaly s pomocí faxů a speciálních telefonních linek, ale v době zvýšeného napětí byly tyto kanály mimo provoz.

KLDR podle satelitních snímků zřejmě obnovila část střelnice. Zpřísnili bychom sankce, odpovídá USA

Kesong je vzdálen asi 60 kilometrů od Soulu a 140 kilometrů od Pchjongjangu. Dříve tam fungovala společná průmyslová zóna, již Jižní Korea v roce 2016 uzavřela v reakci na raketové a jaderné testy KLDR. Obnově ekonomické spolupráce v Kesongu brání mezinárodní sankce uvalené na KLDR za její zbrojní programy. Zřízení styčného úřadu se považovalo za první krok ke zřízení velvyslanectví a k těsnější spolupráci obou korejských států. Jihokorejský prezident Mun Če-in po svém zvolení v roce 2017 slíbil, že dialog s KLDR obnoví. Vztahy mezi oběma Korejemi se začaly lepšit loni, kdy se konalo několik korejských summitů.

Se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem se už dvakrát sešel i americký prezident Donald Trump. Jejich únorové setkání ve Vietnamu ale ztroskotalo na tématu sankcí a severokorejském jaderném programu.

Autor: