Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

KLDR nečekaně odvolala personál z korejského styčného úřadu. Může to zkomplikovat sbližování obou zemí

Kim Čong-un a Mun Če-in s manželkami na vrcholku hory Pektu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kim Čong-un a Mun Če-in s manželkami na vrcholku hory Pektu. | foto: Reuters

SOUL Severní Korea v pátek náhle odvolala svůj personál ze styčného úřadu obou korejských států. S odvoláním na zdroje ze Soulu o tom informovala agentura AP. Podle ní tento krok zřejmě ovlivní sbližování mezi Korejemi a zkomplikuje také širší diplomacii o severokorejském jaderném programu. V únoru se konal druhý americko-severokorejský summit, který skončil neúspěchem.

Jihokorejské ministerstvo pro sjednocení v pátek oznámilo, že KLDR informovala Jižní Koreu o svém rozhodnutí odvolat personál ze styčného úřadu v Kesongu na základě „instrukcí z vyšších míst“. Soul neví, zda je stažení dočasné nebo trvalé.

KLDR také dala najevo, že jí nezáleží na tom, zda Jihokorejci v úřadu, který se nachází v KLDR, své zástupce ponechají. Detaily k praktickým stránkám rozhodnutí prý sdělí později.

Náměstek jihokorejského ministra pro sjednocení Čchon He-song řekl novinářům, že Jižní Korea své lidi v Kesongu ponechá a že očekává, že KLDR bude i nadále umožňovat Jihokorejcům do úřadu docházet. V sobotu a v neděli tam má být 25 zaměstnanců.

Jižní Korea označila rozhodnutí severního souseda za „politováníhodné“ a požádala, aby Severní Korea svůj personál do Kesongu co nejdříve poslala zpět.

Styčný úřad byl otevřen loni v září jako jeden z kroků usmíření mezi Korejemi. Do té doby země komunikovaly s pomocí faxů a speciálních telefonních linek, ale v době zvýšeného napětí byly tyto kanály mimo provoz.

Kesong je vzdálen asi 60 kilometrů od Soulu a 140 kilometrů od Pchjongjangu. Dříve tam fungovala společná průmyslová zóna, již Jižní Korea v roce 2016 uzavřela v reakci na raketové a jaderné testy KLDR. Obnově ekonomické spolupráce v Kesongu brání mezinárodní sankce uvalené na KLDR za její zbrojní programy. Zřízení styčného úřadu se považovalo za první krok ke zřízení velvyslanectví a k těsnější spolupráci obou korejských států. Jihokorejský prezident Mun Če-in po svém zvolení v roce 2017 slíbil, že dialog s KLDR obnoví. Vztahy mezi oběma Korejemi se začaly lepšit loni, kdy se konalo několik korejských summitů.

Se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem se už dvakrát sešel i americký prezident Donald Trump. Jejich únorové setkání ve Vietnamu ale ztroskotalo na tématu sankcí a severokorejském jaderném programu.

Kamara mi dal pěstí před zraky trenérů, líčí Kúdela. Bál se o Kolářův život

Ondřej Kúdela ze Slavie a Glen Kamara z Glasgow Rangers v ostré strkanici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odehrál bezchybný zápas, pomohl k vítězství a do čtvrtfinále Evropské ligy. Nic z toho se ale v souvislosti s Ondřejem...

Metál, nebo vězení? Americký pilot tlačil poškozené letadlo nad Vietnamem

McDonnell F-4C Phantom II | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad Vietnamem došlo v březnu 1967 k události, která v letectví opravdu není běžná: tlačení poškozeného stroje ve...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Jaro klepe na naše skříně. Oblékněte děti do nové barevné kolekce F&F
Jaro klepe na naše skříně. Oblékněte děti do nové barevné kolekce F&F

Jaro máme v plném proudu, a tak je nejvyšší čas vybavit své ratolesti pohodlným, kvalitním a zároveň trendy oblečením. Co třeba vyzkoušet novou...