28. července 2017 18:20 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

KLDR nejspíš odpálila mezikontinentální raketu. Spadla do Japonského moře

Severní Korea již dříve vypustila balistickou raketu (archivní snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Severní Korea již dříve vypustila balistickou raketu (archivní snímek) | foto: Reprofoto

TOKYO/WASHINGTON/PCHJONGJANG Severní Korea v pátek odpálila další raketu, informoval o tom Pentagon a japonské úřady. Představitelé Japonska hovořili o balistické raketě, podle Pentagonu se však jednalo o mezikontinentální raketu, která letěla do vzdálenosti 1000 kilometrů. Střela podle japonského premiéra Šinzóa Abeho spadla do Japonského moře, a zasáhla tak japonskou exkluzivní ekonomickou zónu.

Severní Korea odpálila další mezikontinentální raketu, která letěla do vzdálenosti 1000 kilometrů, než dopadla do Japonského moře, tvrdí Pentagon.

Střela letěla 45 minut, než dopadla do japonských vod, uvedl mluvčí japonské vlády Jošihide Suga. Podle něj jde o jasné porušování rezolucí OSN. Podle japonských vojenských představitelů mohla střela dosáhnout výšky až 3000 kilometrů.

„Severokorejské provokace jsou absolutně nepřípustné,“ řekl mluvčí Suga. Japonský premiér tak na dnešek svolal schůzi rady národní bezpečnosti.

Na začátku července oznámil Pchjongjang první úspěšnou zkoušku mezikontinentální balistické rakety. Podle zbrojního analytika, kterého dříve citovala agentura AP, by testovaná raketa mohla zasáhnou Aljašku.

Mezikontinentální balistické střely mají dosah nejméně 5500 kilometrů. Největší město Aljašky Anchorage je od Pchjongjangu vzdálené 6000 kilometrů, střední Evropa asi 8000 kilometrů.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz