21. prosince 2014 11:56 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

KLDR odmítá hackerský útok na Sony a vyhrožuje USA vážnými následky

Jako obvykle Kima doprovázela skupina zapisovatelů s notýsky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jako obvykle Kima doprovázela skupina zapisovatelů s notýsky. | foto: Reuters

WASHINGTON Spojené státy požádaly Čínu o pomoc v případu hackerského útoku na počítačové servery filmové společnosti Sony Pictures, útok odsoudila i Jižní Korea s poukazem na podobné útoky proti jihokorejským bankám a médiím z loňského roku, Severní Korea však trvá na tom, že s napadením Sony nemá nic společného. A vyhrožuje Spojeným státům „vážnými následky“.

Severní Korea, jejíž diplomat v OSN v pátek jakýkoli podíl na útoku popřel, nabídla v sobotu Američanům společné vyšetřování události. Podle severokorejské agentury KCNA ministerstvo zahraničí v Pchjongjangu označilo obvinění z kyberútoku za pomluvu. Nejmenovaný mluvčí úřadu zároveň varoval před blíže neurčenými „vážnými následky“, pokud USA odmítnou společně záležitost vyšetřovat a pokud budou dál obviňovat KLDR.

Ve svém vyjádření také sarkasticky dodal, že na rozdíl od USA mohou vypátrat skutečné pachatele i bez pomoci mučení. „Tato dětinská obvinění jen dokazují nepřátelský postoj Ameriky k našemu státu,“ tvrdí. FBI i Barack Obama obvinili Severní Koreu z útoku tento pátek.

PSALI JSME:

Sporná Čína

K případu se vyjádřila i Čína, kterou Spojené státy požádaly o pomoc při vyšetřování. Peking prý souhlasí se stanoviskem Washingtonu, že hackerské útoky porušují normy vhodného chování v kybernetickém prostoru. Zapojení Číny by podle agentury AP mohlo přinést komplikace, neboť Peking má na KLDR značný vliv, zároveň ale Obama v minulosti také několikrát Čínu obvinil z hackerských útoku.

Pitomý Kim

Obama, který je od pátku na dvoutýdenní dovolené na Havaji, v současné době zvažuje reakci na útok. Na páteční výzvu USA k mezinárodnímu boji proti kybernetické kriminalitě již zareagovaly Jižní Korea s Japonskem, obě země přislíbily spolupráci.

Hackeři mezitím oznámili, že ukradená data zůstanou v bezpečí, pokud firma setrvá u rozhodnutí nedat do kin film The Interview. Snímek o atentátu na vůdce KLDR Kim Čong-una se studio rozhodlo neuvést do kin kvůli bezpečnostním obavám provozovatelů. 

Kritici tohoto kroku tvrdí, že Sony Pictures ustoupila výhrůžkám. K postojí Sony se vyjadřují i známé osobnosti. Například George Clooney v rozhovoru pro Deadline Hollywood pronesl: „Nesmíme si nechat diktovat, na co chodit do kina. A už vůbec ne nějakým pitomým Kim Čong-unem.“

Lidovky.cz, ČTK

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.