Pondělí 18. ledna 2021svátek má Vladislav -4 °C sněžení Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

KLDR odmítá jednat se Soulem, dokud se nevyřeší sporné otázky

Severokorejský vůdce Kim Čong-un a americký prezident Donald Trump. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Severokorejský vůdce Kim Čong-un a americký prezident Donald Trump. | foto: Reuters

TOKIO Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek opět vyzval Severní Koreu, aby se vzdala jaderných zbraní, za což prý vůdce Kim Čong-un dostane "velmi silné" bezpečnostní záruky. Severní Korea odmítající tlak zaměřený na likvidaci jejího jaderného arsenálu předtím uvedla, že nebude pokračovat v rozhovorech s Jižní Koreou, dokud nebudou vyřešeny sporné otázky, které vedly ke zrušení schůzky na vysoké úrovni plánované na tento týden.

Pchjongjang zrušil chystaná středeční ministerská jednání kvůli pokračujícímu americko-jihokorejskému vojenskému cvičení. Kvůli manévrům také KLDR ve středu pohrozila zrušením připravovaného summitu severokorejského vůdce s Trumpem.

Kromě vojenského cvičení Pchjongjang za možný podnět k odvolání vrcholné schůzky plánované na 12. června označil nepřípustný nátlak Washingtonu na jaderné odzbrojení KLDR. Šéf Bílého domu opět připustil, že konání summitu není jisté. Dohodu o denuklearizaci přitom označil za „nejlepší věc“, kterou může Kim udělat.

Zároveň však zpochybnil vyjádření svého bezpečnostního poradce Johna Boltona, který hovořil o tom, že jadernou otázku v KLDR by měly USA vyřešit podle „libyjského modelu“. Narážel tím na ukončení plánované výroby jaderné zbraně libyjským diktátorem Muammarem Kaddáfím v letech 2003 a 2004, k němuž podle mnoha expertů přispěl americký tlak.

Kaddáfí byl v roce 2011 po pádu svého režimu zabit povstalci. Pchjongjang se tento týden proti používání tohoto příměru ohradil a Trump ve čtvrtek uvedl, že o libyjském modelu se pro KLDR neuvažuje. Japonský list Asahi ve čtvrtek napsal, že Spojené státy požadovaly po Severní Koreji, aby během půl roku odeslala do zámoří některé své jaderné hlavice, mezikontinentální balistické rakety a další jaderný materiál.

Washington o omezení vojenských cvičení neuvažuje

Šéf severokorejského Výboru pro mírové sjednocení vlasti Ri Son-kwon ve čtvrtek znovu odsoudil cvičení, které pod názvem Max Thunder pořádají USA a Jižní Korea každý rok. Letos je do něj zapojena zhruba stovka letadel, včetně amerických stíhaček F-22 Raptor a bombardérů B-52. Zatímco podle Pentagonu se jedná o rutinní a obranné manévry, KLDR cvičení označuje za provokaci a ohrožení vlastní bezpečnosti.

Mluvčí amerického ministerstva obrany uvedla, že Washington neuvažuje o případném omezování rozsahu budoucích obdobných cvičení, čímž by mohl případně zmírnit severokorejské obavy. „O tom nebyla řeč,“ odpověděla podle agentury Reuters mluvčí Pentagonu Dana Whiteová na dotaz během tiskové konference.

Jižní Korea ve čtvrtek uvedla, že se bude maximálně snažit obnovit pozastavené rozhovory mezi oběma Korejemi. Soul také nabídl, že by mohl hrát roli zprostředkovatele mezi Spojenými státy a KLDR, aby se zvýšila šance na úspěšný summit.

Jako když dostane padáka uklízečka, popisuje výpověď pilot obřího A380

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Řídil obří letoun, pivo v New Yorku a káva v Sydney pro něj byla všední věc. Výpověď přišla záludně, poslední den...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Exmanžel trenérky fitness: Sebevraždou ublížila dětem a zbavila se démonů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad sebevraždou krásné trenérky fitness Zuzany Drnek se vznášejí otazníky. Zabila se kvůli rozvodu a sporům o děti,...