Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

KLDR odpálila dvě balistické rakety. Spadly k nám do moře, tvrdí Japonsko

Mezikontinentální balistická raketa při odpalovacím cvičení na mezinárodním letišti Sunan v Severní Koreji (16. března 2023) foto: AP

Severní Korea ve středu odpálila nejméně dvě balistické střely krátkého doletu směrem do Japonského moře. Podle jihokorejské armády doletěly do vzdálenosti asi 360 kilometrů, informovala agentura Reuters. Jižní Korea odpálení raket označila za vážný provokativní čin a oznámila, že posílila pohotovost a připravenost armády pro případ dalších provokací.
  18:41aktualizováno  18:57

Japonský premiér Fumio Kišida pověřil odpovědná ministerstva a agentury, aby shromáždily informace o incidentu a zajistily bezpečnost letadel a lodí, informoval úřad premiéra, který citovala agentura Kjódó.

Pchjongjang rakety vystřelil jen několik hodin poté, co Spojené státy do oblasti vyslaly bombardéry B-1B, které se tu účastní spojeneckého cvičení společně s jihokorejskými a japonskými vojenskými letouny. KLDR už v minulosti reagovala na manévry v oblasti raketovými testy.

Rezoluce Rady bezpečnosti OSN zakazují Severní Koreji provádět testy balistických raket. Přesto KLDR v loňském roce odpálila rekordní počet raket, včetně mezikontinentálních balistických střel schopných dosáhnout americké pevniny, a řadu testů provedla i letos.

Pchjongjang se také letos neúspěšně pokusil vyslat do vesmíru svou první špionážní družici. Američtí a jihokorejští představitelé rovněž varovali, že se KLDR může připravovat na první jaderný test od roku 2017.

17. března 2023

Autoři: ,