Světové agentury včetně AP nebo AFP o něco dříve psaly o jedné odpálené severokorejské balistické střele. Později Soul informoval o několika raketách, jejich počet neupřesnil.
Japonské ministerstvo obrany podle agentury Kjódó uvedlo, že KLDR odpálila nejméně sedm střel krátkého doletu, které letěly zhruba 400 kilometrů a dopadly do vod mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu. Americká armáda sdělila, že situaci monitoruje a je v kontaktu se Soulem i Tokiem.
Agentury upozornily, že KLDR přistoupila k odpálení střel několik hodin před tím, než se ve Spojených státech otevřou volební místnosti a obyvatelé země vyberou příštího amerického prezidenta. Jihokorejští činitelé podle AP upozornili, že Severní Korea pravděpodobně zvýší svou vojenskou aktivitu v době amerických prezidentských voleb.
KLDR minulý týden provedla test zřejmě nové balistické střely dlouhého doletu, která mířila nad Japonské moře. Podle Tokia tehdy střela nezpůsobila žádné škody a dopadla po bezmála půldruhé hodině do moře, což znamená dosud nejdelší dobu letu jakékoli severokorejské střely. Pchjongjang poté uvedl, že otestoval konečnou a hotovou verzi mezikontinentální balistické střely s označením Hwasong-19.
Střely s doletem do USA
Stalo se nedlouho poté, co Soul oznámil, že se KLDR patrně připravuje na test mezikontinentální střely schopné zasáhnout území USA. Podle Jižní Koreje její severní soused pravděpodobně také dokončil přípravy na svůj sedmý jaderný test. Bílý dům test mezikontinentální balistické střely z konce října odsoudil.
Krátce před tím, než agentury informovaly o posledním odpálení severokorejských střel, vlivná sestra vůdce KLDR Kim Jo-čong kritizovala společné vojenské cvičení Spojených států, Japonska a Jižní Koreje. Tyto země se podle AP uchýlily k nedělnímu leteckému cvičení v reakci na předchozí severokorejský test mezikontinentální balistické střely.
Severní Korea za poslední dva roky výrazně navýšila počet raketových testů. Rozvojem a testováním střel KLDR porušuje rezoluce OSN.
KLDR také v poslední době prohloubila vojenskou spolupráci s Ruskem a země letos podepsaly obrannou dohodu. Podle Spojených států KLDR dodává do Ruska zbraně, které pak jeho armáda využívá v bojích na Ukrajině. Američané a Ukrajina také uvádějí, že tisíce severokorejských vojáků už jsou v Kurské oblasti na západě Ruska, kde část území obsadila Ukrajina, která se třetím rokem brání ruské vojenské agresi.
Jižní Korea a Evropská unie v pondělí vyjádřily obavy, že Moskva odměnou za vyslání severokorejských vojáků do Ruska poskytne Severní Koreji vojenské technologie, které by posílily její jaderný a raketový program.