5. července 2017 19:49, aktualizováno  21:26 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

KLDR má novou raketu, jakou ještě nikdo neviděl. Odstartovala z pohyblivé rampy

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 41Diskuse
Raketa (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Raketa (ilustrační foto) | foto: Reuters

WASHINGTON Severní Korea v úterý vyzkoušela nový druh rakety, jaký nebyl ještě zaznamenán. Střela byla odpálena z pohyblivé rampy, která byla poté opět stažena do depa.

Mluvčí Pentagonu Jeff Davis, který zároveň odsoudil severokorejský test jako další krok ke zvýšení napětí a k destabilizaci v oblasti, vyjádřil ale přesvědčení, že i proti raketě dlouhého doletu tohoto typu se USA dokážou ubránit.

„Máme důvěru v naši obrannou kapacitu,“ upozornil Davis s tím, že severokorejské útočné možnosti jsou sice omezené, ale přece jen rostou. Připomněl, že americká armáda v květnovém testu úspěšně poprvé sestřelila mezikontinentální raketu obrannou střelou. „Od začátku jsme usilovali o rozvinutí této schopnosti, abychom byli vždy o krok vpředu,“ dodal mluvčí.

Pchjongjang tvrdí, že nyní je s to zasáhnout prakticky jakékoliv místo na Zemi.
Kromě Spojených států a Jižní Koreje severokorejský test odsoudili také...

Davis připustil, že by se KLDR již mohlo podařit zasáhnout Aljašku. Pchjongjang je prý ještě hodně vzdálen tomu, aby takovou střelu byl s to vyzbrojit jadernou hlavicí.

Americký prezident Donald Trump v telefonickém rozhovoru se svým egyptským protějškem Abdal Fattáhem Sísím hovořil o severokorejské hrozbě a nutnosti prosadit realizaci rezolucí Rady bezpečnosti OSN, které Pchjongjangu zakazují vývoj jaderných bomb a raket. Trump také vyzval zbytek světa, aby přestal přijímat severokorejské detašované pracovníky a poskytovat Severní Koreji ekonomické nebo vojenské výhody.

Merkelová je pro přísnější sankce

Pro přísnější sankce vůči severokorejskému režimu se ve středu před společnou schůzkou v Berlíně vyslovili německá kancléřka Angela Merkelová a jihokorejský prezident Mun Če-in. Merkelová Severní Koreu, která v poslední době testuje stále další rakety, označila za hrozbu pro světový mír.

„Musíte nyní dělat politiku ve velmi složitém prostředí, a proto máte naší podporu, protože vidíme, že ze Severní Koreje vychází velké nebezpečí pro světový mír,“ uvedla německá kancléřka, která pokračující severokorejské testy označila za odporující mezinárodnímu právu.

S jihokorejským prezidentem Mun Če-inem chtěla hovořit o tom, jak nejlépe reagovat, a jak vytrvat v tlaku na KLDR. Zmínila i možnost dalších sankcí vůči totalitnímu režimu v Pchjongjangu. Problémy na korejském poloostrově vnímá podle ní Německo o to silněji, že má zkušenost s tím, co znamená rozdělení země.

Mun Če-in poděkoval Berlínu za dlouhodobou podporu jeho zemi. Severokorejské raketové testy označil za hrozbu nejen pro Korejský poloostrov, ale pro celý svět. „Severní Korea by s tím měla okamžitě přestat, a proto bychom měli hledat možnosti intenzivnějších sankcí,“ poznamenal. Zároveň zdůraznil, že se korejská otázka dá vyřešit jen mírově.

Severní Korea navzdory mezinárodnímu tlaku testuje stále další rakety. V úterý podle Spojených států vyzkoušela nový druh, jaký nebyl ještě zaznamenán. KLDR tvrdí, že její nově vyvinutá mezikontinentální raketa je schopna nést silnou jadernou hlavici.

ČTK
  • 41Diskuse

Najdete na Lidovky.cz