9. října 2015 9:49 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

KLDR oslaví výročí vládnoucí strany. Zaplatí to zahraniční hosté

Kim Čong-un. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kim Čong-un. | foto: Reuters

PCHJONGJANG Severní Korea stanovila poplatek 70 eur denně (asi 1900 Kč) pro zahraniční činitele, které pozvala, aby se zúčastnili akcí pořádaných v Pchjongjangu u příležitosti 70. výročí založení vládnoucí strany, napsal Daily Telegraph.

Podobných příležitostí tato země často využívá k demonstraci vlastní moci. Tentokrát předem avizovala vypuštění rakety dlouhého doletu se satelitem - ale to se pravděpodobně neuskuteční.

Režim severokorejského vůdce Kim Čong-una plánuje na 10. října velkolepou sérii akcí, aby oslavil 70 let vlády Korejské strany práce. Mimo jiné zmobilizoval také 30.000 vojáků, kteří budou pochodovat po Kim Ir-senově náměstí.

Pocta straně, která ve skutečnosti nikdy nebyla ničím víc, než jen výkonným nástrojem schvalujícím všechny rozmary tří generací vládnoucí rodiny Kimů, bude zahrnovat i hromadné demonstrace oddanosti místních obyvatel oblečených ve svých nejvybranějších tradičních oděvech.

70 eur na den

Zástupci zahraničních vlád nicméně byli požádáni, aby zaplatili 70 eur za den, což má pokrýt náklady na jejich ubytování, přepravu po městě a jídlo. Nejmenovaný představitel republiky, jež dříve spadala do sovětského impéria, řekl jihokorejskému listu Čoson Ilbo, že při poslední podobně velké oslavě - 100. výročí narození Kim Ir-sena v dubnu 2012 - Severní Korea hostům hradila všechny výdaje.

Jihokorejský vládní činitel, který si nepřál být jmenován, k tomu dodal: „Kim Čong-un chce velkolepou podívanou v podobném rozsahu jako v roce 2012, ale peníze už došly a severokorejští obchodní zástupci a diplomaté v zahraničí letos odvedli špatnou práci při snaze zajistit zemi nutně potřebnou tvrdou měnu. V této situaci se zjevně rozhodli, že jedinou možností je pokusit se vybrat peníze od pozvaných hostů.“ Jak poznamenal zpravodajský server The Daily Telegraph, vyslání své delegace na oslavy zatím potvrdila Čína, Indonésie, Vietnam, Nepál a Kuba. Navzdory všeobecným obavám, že KLDR plánuje okořenit oslavy vypuštěním rakety, analytici uvádějí, že nic takového se do 10. října nezdá být proveditelné.

Zkoumání nejnovějších družicových snímků pořízených nad Severní Koreou neukázalo v raketovém středisku Sohe žádné aktivity, které jsou nutné k přípravě startu rakety. A ve zbývajícím čase už by nebylo možné je stihnout.

Předchozí „starty rakety“ v Severní Koreji odsoudila OSN i sousední státy coby zástěrku pro testy mezikontinentálních balistických raket.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz