Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

KLDR ostřelovala jihokorejskou loď, lidé utíkali do krytů

USA

  14:30aktualizováno  14:33
SOUL - Severokorejské dělostřelectvo ve čtvrtek vyslalo blíže neupřesněný počet střel směrem k lodi jihokorejského námořnictva, která hlídkovala poblíž společné námořní hranice. Oznámila to jihokorejská média s tím, že Jihokorejci palbu opětovali.

Severokorejský vůdce Kim Čong-il v doprovodu důstojníků. foto: Reuters

Jedna ze severokorejských střel dopadla do blízkosti jihokorejské lodi pohybující se ve Žlutém moři, sdělila jihokorejská tisková agentura Jonhap.

Incident se odehrál u západního pobřeží Korejského poloostrova ve sporných vodách poblíž jihokorejského ostrova Jonpchjong, který armáda KLDR ostřelovala v listopadu 2010. Severokorejské dělostřelectvo tehdy na ostrově zabilo čtyři Jihokorejce, včetně dvou civilistů.

VÍCE O DĚNÍ V KLDR:

Evakuace obyvatel

Jihokorejská televize YTN oznámila, že obyvatelé ostrova byli v důsledku čvrteční palby evakuováni do krytů.

V úterý lodě jihokorejského vojenského námořnictva vyslaly výstražné výstřely, aby odradily tři severokorejské válečné lodě, které krátce pronikly před společnou hranici. Ve středu armáda KLDR slíbila Soulu odplatu.

Námořní hranici mezi oběma Korejemi, která byla dějištěm krvavých střetů v letech 1999, 2002 a 2009, Pchjongjang neuznává. Podle Severní Koreje tuto hranici po skončení korejské války jednostranně vytyčily jednotky OSN vedené Spojenými státy. KLDR tvrdí, že hraniční linie byla stanovena ve prospěch Soulu a odřízla ji od vod bohatých na ryby.

V uplynulém roce se napětí mezi Pchjongjangem a Soulem zmírnilo a obě Koreje po dlouhé době uskutečnily setkání válkou rozdělených rodin. Nové zhoršení vztahů ale přinesly pravidelné americko-jihokorejské manévry. KLDR testovala v březnu dvě rakety středního doletu a množství raket krátkého doletu. Následně pohrozila také uskutečněním čtvrtého jaderného testu a zahrnula množstvím urážek amerického prezidenta Baracka Obamu a jihokorejskou prezidentku Pak Kun-hje.

Jižní Korea má nového premiéra

Nedlouho před přestřelkou u západního pobřeží jmenovala prezidentka Pak v Soulu nového předsedu vlády. Stal se jím bývalý soudce nejvyššího soudu An Te-hi, jenž tak střídá odstupujícího předsedu vlády Čong Hong-wonga. Ten na konci dubna nabídl rezignaci v souvislosti s kritikou řešení nehody trajektu Sewol. Nového premiéra ještě musí schválit parlament.

Prezidentka také přijala rezignaci šéfa Národní zpravodajské služby a hlavního tajemníka prezidentského Modrého domu pro národní bezpečnost. Podle agentury Reuters jde o začátek rozsáhlé reorganizace klíčových úřadů v zemi v důsledku neštěstí z minulého měsíce.

An Te-hi.

An Te-hi, který by se měl stát novým premiérem, působil v minulosti také jako prokurátor a má pověst nesmiřitelného bojovníka proti korupci. Jeho úkolem bude dohlédnout na reformu vládních úřadů. "Jsme přesvědčeni, že tento člověk úspěšně restrukturalizuje zemi prosazením reforem byrokratického systému a vlády," řekl mluvčí prezidentky.

Potopení trajektu si 16. dubna letošního roku vyžádalo na 300 obětí, převážně z řad středoškolských studentů. Prezidentka se za špatnou reakci úřadů na neštěstí již několikrát omluvila. Prohlásila také, že rozpustí pobřežní stráž a zřídí dvě nové státní agentury, které by měly pomoci lepšímu zvládání katastrof v budoucnosti.

VÍCE ZDE:

Veřejnost kritizovala vládu za pomalé tempo záchranných operací a za informační chaos. Místní úřady mimo jiné krátce po nehodě chybně oznámily, že všichni žáci na lodi byli zachráněni. Vláda také přiznala omyly při identifikaci mrtvých. Podle britského listu The Guardian byla rodinám předána omylem těla cizích lidí, nikoli mrtvých příbuzných.

Kapitán a tři členové posádky byli obviněni ze zabití a dalších 11 přeživších členů posádky bylo obviněno ze zanedbání povinností. Policie zahájila vyšetřování posádky, když vyšlo najevo, že většina jejích členů včetně kapitána utekla z potápějící se lodi, aniž se pokusila pomoci mnoha na smrt odsouzeným pasažérům. Vyšetřovatelé zjistili, že trajekt Sewol byl přetížený nadměrným nákladem a plul příliš rychle, když se převrátil při rutinní plavbě na výletní ostrov Čedžu.

Autoři: ,

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Administrativní pracovník

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Praha