16. listopadu 2018 7:52, aktualizováno  12:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

KLDR podle státních médií otestovala novou taktickou zbraň. Poté oznámila propuštění zadrženého Američana

Severokorejský vůdce Kim Čong-un. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Severokorejský vůdce Kim Čong-un. | foto: Reuters

PCHJONGHANG/SOUL Severokorejská státní média oznámila, že armáda pod dohledem vůdce Kim Čong-una úspěšně vyzkoušela novou technologicky vyspělou taktickou zbraň. Napsala to jihokorejská agentura Jonhap. Severní Korea poté oznámila, že propustí a deportuje amerického občana, kterého zadržela minulý měsíc za nelegální vstup do země.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí v reakci na test uvedl, že věří v naplnění slibů, které zazněly během historického červnového summitu amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokorejského vůdce v Singapuru. Média zkoušku interpretují jako snahu o nátlak na USA a Jižní Koreu kvůli váznoucím jednáním o denuklearizaci.

Kim podle severokorejské agentury KCNA uvedl, že zkouška je „další ukázkou našich rychle rostoucích obranných kapacit určenou celému regionu“. Nová zbraň podle něj představuje zásadní změnu v posílení bojových schopností země. Kim dodal, že armáda otestovala zbraňový systém, o který se zajímal jeho otec a předchůdce Kim Čong-il a na jehož vývoj Kim Čong-il osobně dohlížel.

Severní Korea provedla veřejný zbrojní test naposledy v listopadu 2017. V uplynulých dnech však Pchjongjang vyjadřoval nevoli nad přetrvávajícími mezinárodními sankcemi iniciovanými Spojenými státy a probíhajícím vojenským cvičením menšího rozsahu Jižní Koreje s USA.

Podle agentury AP se v případě nejnovější zkoušky pravděpodobně nejedná o test jaderné zbraně nebo rakety s dlouhým doletem. Série takových testů v loňském roce zavdala příčinu k obavám z války, KLDR se ale poté rozhodla jít cestou diplomacie.

Analytik soulského výzkumného centra Asan Institute for Policy Studies Šin Pom-čchul soudí, že testovaná zbraň může být raketa, dělo, protiletadlový kanón, dron či jiný moderní konvenční zbraňový systém.

Jihokorejský vojenský expert Jang Uk uvedl, že „taktická zbraň“ v severokorejském kontextu znamená „zbraň určená k útoku na Jižní Koreu, včetně tamních amerických vojenských základen“. KLDR tedy mohla testovat raketu středního doletu nebo raketomet.

První zmínka o rozvoji zbrojního programu po několika měsících

Podle agentury Reuters je páteční prohlášení první zmínkou týkající se rozvoje zbrojního programu KLDR po několika měsících. Testovací středisko navštívil Kim veřejně při takové příležitosti poprvé od červnové bezprecedentní schůzky s Trumpem, na níž se oba vůdci zavázali k úsilí o denuklearizaci a mír na Korejském poloostrově a k vybudování nových vztahů mezi USA a KLDR. Ujednání ale neobsahovalo příliš konkrétních závazků a rozhovory od té doby příliš nepokročily, připomíná Reuters.

Jakýkoli test nových zbraní tak pravděpodobně zvýší napětí mezi Pchjongjangem a Washingtonem, který dal najevo, že mezinárodní sankce vůči KDLR budou platit, dokud země nepodnikne více konkrétních kroků k ukončení svého jaderného a raketového programu.

Americká televize CNN na svém webu píše, že test byl Kimovým vzkazem Washingtonu, že Severní Korea se vrátí k více vojensky zaměřenému vztahu vůči USA, pokud budou rozhovory pokračovat příliš pomalu. CNN také cituje experta na mezinárodní vztahy Joshe Pollacka, který soudí, že Kim novým testem naznačil, že by se „mohl vrátit ke starým praktikám“, pokud USA nezmění svůj přístup. Zkoušku zbraně označil Pollack za skrytou pohrůžku. V plánu je přitom další summit Trump-Kim na začátku příštího roku.

Propuštění Američana

Oficiální severokorejská tisková agentura KCNA následně v pátek oznámila, že propustí a deportuje amerického občana, kterého identifikovala jako Bruce Byrona Lowrance. Podle KCNA severokorejským úřadům řekl, že „je řízen americkou Ústřední zpravodajskou službou (CIA)“.

Zmíněný americký občan údajně vstoupil na severokorejské území z Číny 16. října. „Při výslechu prohlásil, že ilegálně vstoupil do země na rozkaz CIA,“ napsala agentura KCNA. Kdy hodlají severokorejské úřady muže z KLDR vyhostit, Pchjongjang neupřesnil.

Jihokorejská média napsala, že Američan s takřka identickým jménem Lawrence Bruce Byron byl loni zatčen v Jižní Koreji, když se v listopadu 2017 pokoušel překročit hranici mezi oběma korejskými státy, a byl následně z Jižní Koreje vypovězen.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz