Neděle 19. září 2021, svátek má Zita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lidé v Severní Koreji řeší Kimovu skvrnu na temeni. Diktátor ji později přelepil

Svět

  14:45
Zdravotní stav severokorejského vůdce Kim Čong-una se opět dostal do centra pozornosti poté, co se na několika akcích objevil se skvrnou na temeni. Podle některých může být flek důkazem vážného onemocnění. KLDR podle Jižní Koreje v posledních dnech požádala o zrušení některých mezinárodních sankcí, touží zejména po obnově dovozu alkoholu a obleků.

Kulatou skvrnu na Kimově zátylku, kterou diktátor posléze přelepil náplastí, státní média opakovaně zachytila na schůzce armádního velení, která se odehrála mezi 24. a 27. červencem. Server NK News uvedl, že skvrna byla vidět také ve vysílání z akcí na přelomu července a srpna.

Uživatelé sociálních sítí se okamžitě pustili do úvah, jaké vyšetření mohlo zelenomodrou skvrnu na Kimově temeni zanechat. Někteří poukazovali na to, že Kimova dědečka a zakladatele KLDR Kim Il-Sunga média v minulosti také zachytila se skvrnou na hlavě o velikosti tenisového míčku.

Kimův dědeček zemřel v roce 1994 na infarkt , stejně jako Kimův otec Kim Čong Il, jenž srdeční příhodě podlehl v roce 2011 v devětašedesáti letech.

Kim v posledních letech často čelí spekulacím, že je ve špatném zdravotním stavu, přestože je mu teprve sedmatřicet let. Diktátor dlouhodobě trpí nadváhou a v ruce má neustále cigaretu.

V roce 2014 zmizel z očí veřejnosti poté, co ho média přistihla, jak kulhá. Zpět se vrátil o holi. Po horské túře s prezidentem Jižní Koreje Mun Če-inem v roce 2018 se zase zdálo, že Kim lapá po dechu. Tehdy osmašedesátiletého Muna naopak výstup zjevně nezaskočil.

Loni v dubnu pak Kim zmeškal nejdůležitější datum severokorejského kalendáře „Den slunce“, při kterém KLDR slaví narození jeho dědečka. Kimova nepřítomnost posílila zvěsti, že vůdce se necítí dobře.

Zjistit něco o Kimově zdraví je téměř nemožné

„Fakt, že zmeškal tuto opravdu důležitou událost a že jeho mladší sestra, Kim Jo-čong, uváděla prohlášení svým vlastním jménem, věrohodně přispívá k myšlence, že mohl mít zásadní zdravotní potíže,“ uvedla korespondentka listu The Washington Post Anna Fifieldová.

„Získat vhled do Kimova zdraví je nejtěžší. Rozvědka KLDR má robustní systém postupů,“ uvedl někdejší analytik CIA Jung Pak. Stanice CNN loni napsala, že Kim je po operaci ve „smrtelném nebezpečí“, některá média pak diktátora rovnou předčasně pohřbila. Na sociálních sítích se poté šířil hashtag #KIMJONGUNDEAD oslavující vůdcovu smrt.

Letos na jaře pak pozornost přitáhlo Kimovo dramatické zhubnutí, které vedlo ke zvěstem, že se jeho zdraví opět velmi zhoršilo. Někteří spekulovali nad tím, že Kim mohl zhubnout v souvislosti s tím, že se v posledních KLDR potýká se zásadním nedostatkem potravin.

KLDR uvolnila zásoby rýže na válku

Národní zpravodajská služba (NIS) Jižní Koreje podle listu The Independent informovala, že Severní Korea tento týden kvůli krizi uvolnila obyvatelům zásobu rýže vyhrazenou pro případ válečného konfliktu.

NIS dodala, že KLDR se rovněž ztenčuje zásoba obilí. Potravinová krize je výsledkem extrémního sucha, které v zemi zničilo úrodu rýže, kukuřice a dalších plodin a vedlo ke smrti hospodářských zvířat. K situaci podle expertů kromě pandemie přispěla i léta špatného ekonomického řízení. Severní Korea označila boj se suchem za „záležitost národní existence“.

Jižní Korea v úterý uvedla, že KLDR je nyní svolná k obnově jednání o jaderném odzbrojení s USA. Výměnou chce zrušení mezinárodních sankcí.

„Jako podmínku k opětovnému zahájení jednání Severní Korea chce, aby jí USA umožnily export nerostů a import rafinovaných ropných produktů a dalšího potřebného zboží,“ řekl člen jihokorejského parlamentu.

„Na dotaz, jaké další zboží potřebují nejvíc, uvedli, že jim jde o vysoce kvalitní alkoholické nápoje a obleky. A to nejen pro osobní potřebu severokorejského vůdce Kima, ale také pro elitu v Pchjongjangu,“ dodal.

Rada bezpečnosti OSN kvůli severokorejskému jadernému a balistickému programu uvalila na KLDR řadu sankcí, včetně těch, které omezují obchodování s ropou, ale také například s uhlím.

S potravinami v KLDR je to čím dál horší, přiznal pohublý Kim

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price v úterý podle listu The Guardian zopakoval, že Spojené státy jsou ochotny se se Severní Koreou sejít „kdykoli a kdekoli, bez předběžných podmínek“.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un a americký prezident Donald Trump se v roce 2018 setkali na historickém summitu v Singapuru, po jejich neúspěšném summitu v únoru 2019 v Hanoji se ale jednání o jaderném odzbrojení Severní Koreje ocitla na mrtvém bodě. 

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Mohlo by vás zajímat