Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Svět

KLDR má přes milion případů covidu. Kloktejte slanou vodu a pijte čaj ze zimolezu, radí tamní zdravotníci

Kim Čong-un na návštěvě lékárny v Pchjongjangu (15. května 2022) foto: AP

Severní Korea týden po oznámení covidu na svém území překonala hranici milionu infikovaných. Tamní zdravotnické úřady mluví o nákaze „horečkou neznámého původu“. Testovací kapacity v zemi jsou ale omezené, případů bude tedy nejspíš víc. Vůdce Kim Čong-un povolal armádu, aby distribuovala léky. Lidem, kteří onemocní, zdravotníci radí užívat běžné léky na chřipku, antibiotika či domácí medicínu.
  10:40aktualizováno  14:11

Severokorejský vůdce Kim Čong-un na víkendovém mimořádném zasedání politbyra vládnoucí Korejské strany práce kritizoval představitele zdravotnických úřadů za pomalou reakci na epidemii a nařídil armádě, aby pomohla při distribuci léků.

V úterý severokorejské zdravotnické úřady oznámily, že se příznaky horečky nově objevily u 269 510 lidí, čímž se jejich celkový počet zvýšil na více než 1,48 milionu. Kolik z těchto nemocných mělo pozitivní test na koronavirus, Pchjongjang nesdělil.

Izolovaná země poprvé oficiálně přiznala výskyt covidu-19 minulý týden. Severní Korea, která má na 26 milionů obyvatel, zatím vykázala 56 úmrtí.

Panují obavy, že šíření nemoci způsobí v Severní Koreji humanitární krizi. Severokorejský zdravotnický systém je dlouhodobě ve špatném stavu a předpokládá se, že většina obyvatel není proti covidu-19 očkovaná. Severokorejský vůdce minulý týden vyhlásil v celé zemi uzávěru.

KLDR do boje s epidemií covidu-19 povolala armádu. (15. května 2022)

Světová zdravotnická organizace (WHO) varovala, že covid-19 by se mohl v Severní Koreji rychle rozšířit. „V zemi, která má teprve zahájit očkování proti covidu-19, je riziko, že by se virus mohl rychle masově rozšířit, dokud nebude omezen okamžitými a přiměřenými opatřeními,“ uvedla podle agentury Reuters regionální šéfka WHO Púnam Singhová. V prohlášení rozeslaném novinářům WHO uvedla, že přímo od severokorejských úřadů ještě nedostala informace o epidemii.

O víkendu KLDR oficiálně přiznala první oběť covidu-19:

14. května 2022

Kromě armády země v boji s nemocí nasadila rovněž více než 10 000 zdravotníků, aby pomohli vysledovat potenciální pacienty s tímto onemocněním.

Jihokorejská agentura Jonhap v úterý uvedla, že Severní Korea zároveň vyslala tři letadla pro zdravotnickou pomoc do Číny. „Tři letadla společnosti Air Koryo z KLDR přiletěla v pondělí do čínského města Šen-jang a týž den se vrátila se zdravotnickou zásilkou do vlasti. Šlo o jeden z prvních mezinárodních letů z KLDR od začátku pandemie covidu před více než dvěma lety,“ napsala agentura Jonhap s odvoláním na nejmenované zdroje. Podle nich je pravděpodobné, že budou následovat další podobné lety.

Mluvčí Úřadu OSN pro lidská práva (OHCHR) Liz Throssellová dnes varovala, že opatření, která Pchjongjang přijme v boji proti covidu, by mohla mít ničivé následky, protože by mohla bránit lidem obstarat si dostatek potravin a dalších základních potřeb.

„Děti, kojící matky, starší lidé, bezdomovci a ti, co žijí v odlehlejších venkovských a pohraničních oblastech, jsou zvlášť zranitelní,“ podotkla Throssellová.

Kloktejte slanou vodu, pijte čaj ze zimolezu

Mezinárodní společenství loni nabídlo KLDR, že jí zašle několik milionů vakcín proti covidu. Pchjongjang to ale odmítl s tím, že na začátku pandemie v lednu 2020 uzavřel hranice a do země se žádná nákaza nedostala.

Nyní, když se zemí nákaza šíří rychlým tempem, zdravotníci pacientům radí užívat běžné léky na chřipku, antibiotika či domácí medicínu, píše agentura Reuters.

Severokorejská státní televize v pondělí odvysílala záběry, na nichž bylo vidět pracovníky v červených ochranných kombinézách, jak otevírají okna, čistí stoly a rozprašují dezinfekci. K léčbě covidu a jeho příznaků státní média vyzvala nakažené, aby brali léky jako ibuprofen či amoxicilin a další antibiotika – která sice nedokážou bojovat s viry, ale jsou někdy předepisována proti sekundárním bakteriálním infekcím.

Pomoci může podle severokorejských médií také například kloktání slané vody nebo pití čaje ze zimolezu japonského či vrbových listů třikrát denně.

Telegram

„Tradiční léčba je nejlepší!“ prohlásila ve státní televizi jedna ze severokorejských žen, zatímco její manžel popsal, jak dohlíží na to, aby děti každé ráno a večer kloktaly slanou vodu. Starší obyvatelka Pchjongjangu zase uvedla, že jí pomohlo pít zázvorový čaj a větrat pokoj. „Nejdřív jsem se covidu bála, ale řídila jsem se radami lékaře, dostala jsem správné léky a nic hrozného to nebylo,“ řekla.

Vzhledem k tomu, že KLDR sdílí hranice s Jižní Koreou a Čínou, které zaregistrovaly mnoho případů nákazy koronavirem, odborníci opakovaně zpochybnili tvrzení severokorejských úřadů, že do země covid nepronikl.

Jihokorejské ministerstvo pro sjednocení nabídlo Pchjongjangu uspořádání rozhovorů na pracovní úrovni, na kterých by Jižní Korea se svým sousedem projednala možnou humanitární pomoc. Soul je podle ministerstva připraven poskytnout léky, vakcíny a testovací sady i technickou spolupráci.

Autoři: ,

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...