Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Kim Čong-un váží přes 140 kilogramů, spočítala umělá inteligence

Severokorejský vůdce Kim Čong-un během jednání s Donaldem Trumpem (12. června 2018) foto: Reuters

Severokorejský vůdce Kim Čong-un váží více než 140 kilogramů a patrně trpí nespavostí. S odkazem na odhady umělé inteligence to uvedl jihokorejský poslanec Ju Sang-pum.
  16:52

„Při veřejném vystoupení 15. května vypadal unaveně a měl kolem očí tmavé kruhy. Podle analýzy AI se odhaduje, že váží více než 140 kilogramů,“ uvedl po briefingu jihokorejské zpravodajské služby Ju, který je členem zpravodajského výboru v jihokorejském parlamentu.

Zákonodárce doplnil, že Kim pravděpodobně trpí závažnou poruchou spánku, a citoval zprávu tajné služby, podle níž Severní Korea intenzivně shromažďuje nejnovější lékařské poznatky o tom, jak léčit nespavost svého nejvyššího představitele.

Zdravotní stav severokorejského vůdce, jehož předpokládaný věk je 39 let, je v KLDR přísně střeženým tajemstvím. Vzhledem k tomu, že je silný kuřák, v poslední době patrně přibral a má v rodinné anamnéze kardiovaskulární onemocnění, se však o jeho kondici spekuluje, píše agentura Reuters.

Severokorejská přísně cenzurovaná státní média se o vůdcově zdravotním stavu zmiňují jen zřídka. V březnu však severokorejské noviny Rodong Sinmun uvedly, že Kim pracuje až do pěti hodin ráno a tvrdí, že je zvyklý pracovat přes noc.

Severní Koreji vládne již třetí generace Kimů. Současný vůdce se dostal k moci poté, co jeho otec Kim Čong-il zemřel v roce 2011 na infarkt. O tři roky později se začalo horlivě spekulovat o zdravotním stavu nejmladšího z Kimů, protože severokorejská média dlouho nezveřejnila žádné jeho fotky. Když se se po čtyřiceti dnech objevil na veřejnosti, vyfotili ho s vycházkovou holí.

Před třemi lety se během několikatýdenní nepřítomnosti Kim Čong-una na veřejnosti objevily zprávy, že prodělal operaci srdce. Někteří severokorejští přeběhlíci v Soulu ihned přišli s teorií, že diktátor je už po smrti nebo v kómatu. Podobné fámy se ovšem později rychle rozplynuly.

Autoři: ,