Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Kim se chystá odpálit raketu se satelitem, Japonsko hrozí sestřelem

Severokorejský vůdce Kim Čong-un přihlíží testu rakety Hwasong -18 (13. dubna 2023) foto: AP

Severní Korea oznámila, že se v nejbližších dnech chystá odpálit raketu, která na oběžnou dráhu Země vynese satelit. Start rakety znepokojuje sousedy totalitní země. Japonsko už uvedlo, že je připraveno jakoukoli raketu, která by narušila jeho území, sestřelit.
  8:13

Jihokorejské ministerstvo zahraničí v pondělí Severní Koreu vyzvalo, aby plánovaný start zrušila. Své prohlášení zveřejnilo jen několik hodin poté, co Tokio oznámilo, že ho Pchjongjang vyrozuměl o startu rakety plánovaném na přelomu května a června.

K situaci se vedle japonského ministerstva obrany, které už zahájilo přípravy sestřelení rakety, vyjádřil i ministerský předseda Fumio Kišida, podle něhož jakékoli odpálení rakety ze strany komunistické země – i když jí bude říkat satelit – bude porušením rezolucí Rady bezpečnosti OSN. Záležitost se podle něj dotýká bezpečnosti japonských občanů.

I na vyslání satelitu do vesmíru potřebuje Severní Korea podle AP využít technologii raket dlouhého doletu, což jí rezoluce zakazují. Na vysílání družic KLDR se i v minulosti pohlíželo jako na raketové testy, které se země tímto způsobem snaží maskovat.

Společné manévry americké a jihokorejské armády (25. května 2023)

Pchjongjang před sérií vyjádření japonských činitelů Tokiu sdělil, že mezi 31. květnem a 11. červnem se chystá do vesmíru vyslat satelit. Mohlo by jít o pokus KLDR vynést na oběžnou dráhu první vojenský průzkumný satelit.

Jižně od hranice s KLDR by v úterý měly skončit rozsáhlé vojenské manévry jihokorejské a americké armády, které v rámci cvičení s ostrou střelbou simulovaly odražení útoku ze strany KLDR. Manévry Jižní Koreje a USA vyvolávají hněv Pchjongjangu, který je označuje za nácvik invaze a pravidelně na ně reaguje raketovými či jinými zbrojními testy.

Pětidenních manévrů v oblasti Pchočchonu nedaleko hranice s KLDR se od čtvrtka účastní asi 2 500 vojáků z Jižní Koreje a USA. Nasazeny byly tanky, houfnice, bojové vrtulníky i „neviditelné“ stíhačky, které jsou díky technologii stealth těžko zachytitelné radarem, sdělilo ministerstvo. Podle něj jde o největší jihokorejsko-americké cvičení svého druhu.

„Cvičení ukazuje naši připravenost rezolutně odpovědět na jaderné a raketové hrozby a případný útok ze strany Severní Koreje,“ dodalo ministerstvo. Minulý týden severokorejská státní média označila chystané jihokorejsko-americké manévry za přípravu na válku a uvedla, že Washington a Soul „budou čelit odpovídající odvetě“.

17. března 2023

Autoři: ,