25. dubna 2017 7:36, aktualizováno  11:18 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Američané ukazují KLDR sílu. Po letadlové lodi k ní vyslali i jadernou ponorku

Americká jaderná ponorka USS Michigan. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americká jaderná ponorka USS Michigan. | foto: Reuters

SOUL Do Jižní Koreje připlula americká jaderná ponorka USS Michigan. Američtí představitelé její cestu popsali jako ukázku síly v době, kdy mají USA velmi napjaté vztahy s KLDR až na pokraji otevřeného konfliktu. Do přístavu Pusan ponorka přicestovala v úterý, kdy Severní Korea slaví 85. výročí založení své armády rozsáhlé vojenské cvičení s ostrými střelbami.

Do jihokorejského přístavu Pusan v úterý dorazila americká jaderná ponorka USS Michigan, oznámila agentura AP. Návštěva je předem plánovaná, ale plavidlo se prý nezapojí do žádných vojenských cvičení. Spolu s americkou letadlovou lodí USS Carl Vinson, která se ke Korejskému poloostrovu blíží z jihu, tak jde především o ukázku síly amerického námořnictva.

Misi letadlové lodi ohlásil prezident Donald Trump na začátku dubna, ačkoliv se nakonec ukázalo, že nejdříve plula opačným směrem. Zároveň ale hovořil i o vyslání ponorek. „Máme ponorky. Velmi mocné. Mnohem mocnější než je letadlová loď, to vám mohu říct,“ řekl stanici Fox News.

Analytici už tehdy hovořili o tom, že ponorky, o kterých Trump hovořil patří do třídy Ohio, jejímž příkladem je právě Michigan. Jsou vyzbrojené taktickými raketami a nejmodernějšími komunikačními zařízeními. Michigan patří mezi jednu ze čtyř amerických ponorek, které jsou vyzbrojeny balistickými střelami s jadernými hlavicemi.

V první dekádě tohoto tisíciletí americké námořnictvo ponorky vyzbrojilo konvenčními zbraněmi. Mohou proto mít v arzenálu až 154 střel tomahawk a schopnost nepozorovaně vylodit speciální jednotku SEAL až o 66 mužích.

„Pro jaderné ponorky je nejvhodnější operovat v místech, kde je dostatečně hluboké dno, aby se mohly v případě potřeby ponořit a ukrýt se,“ vysvětlil americké stanici CNN Carl Schuster, bývalý velitel zpravodajského centra amerického pacifického velitelství. Dodal, že právě Japonské moře východně od Korejského poloostrova je k tomu vhodné.

Manévry KLDR k výročí armády

Připlutí Michiganu do Pusanu přišlo v době, kdy Severní Korea pořádá při příležitosti 85. výročí založení své armády rozsáhlé vojenské cvičení s ostrými střelbami. Vyhrožovala, že potopí jediným úderem letadlovou loď USS Carl Vinson, která už dorazila na společné cvičení s japonskými torpédoborci Ashigara a Samidare v západním Pacifiku u Filipín.

Severokorejské manévry probíhají na východním pobřeží KLDR kolem města Wonsan, údajně za účasti severokorejského vůdce Kim Čong-una. V souvislosti s úterním výročím západní politici spekulovali o možnosti dalšího severokorejského jaderného nebo raketového testu.

Americká jaderná ponorka USS Michigan se nezapojí do žádných vojenských cvičení.
Americká letadlová loď Carl Vinson

V souvislosti s těmito obavami v úterý v Tokiu jednal zvláštní americký zmocněnec pro Severní Koreu Joseph Yun s jihokorejskými a japonskými partnery. Po schůzce řekl, že jakékoli kroky ve vztahu ke KLDR budou USA konzultovat a koordinovat se svými partnery.

Jihokorejský zvláštní zmocněnec pro bezpečnost na Korejském poloostrově Kim Hong-kjun v této souvislosti oznámil, že o možnostech spolupráce při řešení severokorejského problému jednal s partnery z Ruska a Číny.

fasJakub Fajnor, ČTK

Najdete na Lidovky.cz