25. srpna 2019 7:16 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

KLDR otestovala další zbraň, tentokrát ‚supervelký‘ raketomet. Zkoušky se opět účastnil Kim osobně

Odpal rakety při zkoušce nového vícenásobného raketometu, jenž vyrobila Severní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odpal rakety při zkoušce nového vícenásobného raketometu, jenž vyrobila Severní... | foto: Reuters

Pchjongjang Na sobotní zkoušku „supervelkého vícenásobného raketometu“, o kterém už dříve informovala jihokorejská armáda, dohlížel osobně vůdce KLDR Kim Čong-un. Oznámila to v neděli severokorejská tisková agentura KCNA.

Fotografie vydané severokorejskými státními médii ukázaly rakety vypouštěné z velkých tubusů namontovaných na zadní straně osmikolového vozidla. Podle analytiků oslovených agenturou Reuters jde o nejméně čtvrtý nový raketový systém, který KLDR předvedla od únorového summitu mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a severokorejským vůdcem Kim Čong-unem, kdy byla přerušena jednání o denuklearizaci Korejského poloostrova.

Vůdce Severní Koreje Kim Čong-Un se účastní zkoušky nového raketometu.
Odpal rakety při zkoušce nového vícenásobného raketometu, jenž sestrojila...

Jihokorejská armáda v sobotu oznámila, že Severní Korea ze svého východního pobřeží ráno vypálila do moře „dva neidentifikované projektily“, zřejmě rakety krátkého doletu. Rakety pode ní byly odpáleny z okolí severokorejské základny Sondok východním směrem, překonaly vzdálenost asi 380 kilometrů, dosáhly výšky 97 kilometrů a nakonec spadly do moře.

Severní Korea musí zintenzívnit vývoj nových strategických a taktických zbraní, aby mohla čelit „stále větším vojenským hrozbám a ofenzivě nepřátelských sil“, prohlásil Kim podle KCNA.

Severokorejská agentura také uvedla, že Severní Korea „nikdy nevymění strategickou bezpečnost země za úlevu na sankcích“.

Washington se snaží obnovit rozhovory s KLDR o jejích jaderných zbraních a programu balistických raket. Americký prezident Trump na dosavadní raketové testy Severní Koreje reagoval vždy zdrženlivě. Už v květnu ujistil, že odpalování raket krátkého doletu nebude mít vliv na diplomatická jednání USA s KLDR. Také v sobotu reagoval šéf Bílého domu s klidem. Krátce před odletem na summit skupiny zemí G7 v jihofrancouzském Biarritzu, na kterém by se státníci mohli zabývat mimo jiné i situací na Korejském poloostrově, Trump řekl, že vůdce KLDR Kim Čong-un zkrátka „rád testuje rakety“. „Ale my jsme rakety krátkého doletu nikdy neomezili,“ zdůraznil. „Uvidíme, co se stane,“ dodal.

ČTK

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.