22. března 2017 11:20 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Severní Korea uskutečnila další raketovou zkoušku, střela asi explodovala

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 5Diskuse
Kim Čong-Un a příslušníci severokorejské armády oslavují test jaderné rakety | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kim Čong-Un a příslušníci severokorejské armády oslavují test jaderné rakety | foto: Reuters

SOUL Severní Korea ve středu uskutečnila další raketovou zkoušku, která ale podle všeho skončila nezdarem. Raketa neznámého typu explodovala pravděpodobně jen několik vteřin po startu, tvrdí Jižní Korea a Spojené státy. Washington demonstroval svou sílu vysláním strategického bombardéru schopného nést jaderné zbraně nad území spojenecké Jižní Koreje.

Americká a jihokorejská armáda pořádá v současné době pravidelné cvičení, které Pchjongjang označuje za nácvik invaze. Do cvičení se dnes zapojil americký nadzvukový letoun B-1B a jihokorejské stíhačky. Jihokorejské ministerstvo obrany oznámilo, že šlo o „ukázku odstrašující síly namířené proti severokorejským jaderným a raketovým hrozbám“.

Spojené státy často v době zvýšeného napětí vysílají nad Korejský poloostrov své válečné letouny, připomněla agentura AP. Washington tím dává najevo, že je připraven pomoci svému spojenci Soulu proti severokorejské hrozbě.

Severní Korea uskutečnila nejnovější raketový test ve městě Wonsan na východním pobřeží. Jihokorejská armáda uvedla, že analyzuje, jaký typ střely KLDR použila.

Nadšený Kim Čong-un mává davům lidí v průvodu.
Kim Čong-un na inspekci farmy zabývající se chovem sumců (snímek zveřejněný...

Vzhledem k neúspěchu zkoušky experti spekulují, že Severokorejci odpálili nově vyvinutou raketu. Loni severokorejská armáda provedla sérii neúspěšných pokusů odpálit novou raketu středního doletu Musudan, než se jí podařil úspěšný odpal. Testy se uskutečnily rovněž ve Wonsanu.

Tento měsíc už Severní Korea odpálila čtyři balistické rakety, které průměrně uletěly do vzdálenosti 1000 kilometrů. Tři z nich dopadly nedaleko japonských břehů.

ČTK
  • 5Diskuse

Najdete na Lidovky.cz