Sobota 22. února 2020svátek má Petr 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

KLDR varovala Američany, ať se připraví na ‚vánoční dárek’. Kimovi přezdívám Rakeťák, usmál se Trump

Kim Čong-un. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kim Čong-un. | foto: ČTK

Pchjongjang/Praha Severní Korea pošle Spojeným státům „vánoční dárek“, varoval podle CNN jeden z předních představitelů KLDR. Co se za tímto slovním spojením skrývá ale nikdo netuší. Údajně bude záležet na tom, jako dopadne nadcházející jednání mezi Washingtonem a Pchjongjangem.

„Dialog, vygradovaný USA, není v podstatě ničím jiným než hloupým trikem, kterým chtějí Spojené státy udržet KLDR v mezích diskusí a využít situaci k politickým ziskům v prezidentských volbách,“ uvedl v prohlášení severokorejský náměstek ministra zahraničí Ri The Song. „Plně záleží na Spojených státech, jaký vánoční dárek dostanou.“

Rozporuplný komentář ohledně nadcházejících akcí KLDR ve vánočním čase podle amerických médií interpretují členové administrativy Donalda Trumpa jako případný test rakety dlouhého doletu. Podobný „dárek“ totiž režim diktátora Kim Čong-una poslal Americe v roce 2017 na Den nezávislosti 4. července ve formě testu mezikontinentální balistické rakety.

Kim Čong-un na hoře Paektu, která je dle mnohých Severokorejců posvátná.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un.

„Je těžké odhadovat, co to bude tentokrát,“ uvedl pro CNN poradce pro severovýchodní Asii v International Crisis Group Dujeon Kim. „Bude velmi záležet na okolnostech a situaci.“

Prohlášení severokorejského náměstka přišlo ve stejné době jako ohlášení, že se v prosinci sejde Ústřední výbor Severokorejské strany práce, „aby rozhodl o zásadních otázkách v závislosti na vývoji korejské revoluce a změněné situaci v zahraničí.“

Podle Dujeona Kima právě na tomto zasedání padne rozhodnutí, zda se KLDR bude držet rámcové dohody s USA o odzbrojení. „Výsledek tohoto setkání bude oznámen v novoročním projevu Kim Čong-una,“ dodal analytik. 

Severokorejský vůdce Kim Čong-un řekl, že Trumpova krátká návštěva v KLDR...

Severokorejský vůdce Kim Čong-un řekl, že Trumpova krátká návštěva v KLDR zlepší vztahy. Označil to za historickou chvíli. Trump to označil za čest.

Prezidenta Donalda Trumpa ale výroky zaznívající ze Severní Koreje zjevně neznepokojují.

„Můj vztah s Kim Čong-unem je dobrý, ale neznamená to, že nebude podléhat dohodě, kterou jsme podepsali. Doufám, že dohodu dodrží,“ uvedl šéf Bílého domu na úterním jednání NATO v Londýně. „(Kim) má ale velmi rád posílání raket. Proto mu také říkám Rakeťák,“ dodal Trump a odkázal se na přezdívku „Malý rakeťák“ (Little Rocket Man), kterou poprvé řekl na zasedání OSN v roce 2017.

Střely létaly k Japonsku

Minulý měsíc Pchjongjang pohrozil, že by mohl obnovit testy jaderných zbraní a balistických střel dlouhého doletu, které pozastavil v loňském roce.

Rozhovory USA a KLDR o odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova stagnují od únorové schůzky šéfa Bílého domu Donalda Trumpa a Kim Čong-una ve vietnamské metropoli. Hanojský summit skončil předčasně a bez dohody kvůli odlišným názorům Pchjongjangu a Washingtonu na odzbrojovací proces. Kim dal Spojeným státům lhůtu do konce roku, aby změnily postoj k jednáním, jinak bude Severní Korea podle něj nucena hledat „jinou cestu“.

Vůdce Severní Koreje Kim Čong-Un se účastní zkoušky nového raketometu.

Vůdce Severní Koreje Kim Čong-Un se účastní zkoušky nového raketometu.

Lidé v televize sledují vypuštění severokorejské rakety. Obě dvě blíže...

Lidé v televize sledují vypuštění severokorejské rakety. Obě dvě blíže nespecifikované střely dopadly do moře.

Od té doby několikrát KLDR otestovala rakety, které spadly do moře nedaleko Japonska. Naposledy provedla KLDR test minulý čtvrtek. Japonsko uvedlo, že se jednalo o balistickou střelu, tedy že Severní Korea znovu porušila rezoluce OSN.

Od letošního května to byl již třináctý test různých typů střel ze strany KLDR. Některé z těchto pokusů zřejmě zahrnovaly i balistické střely. Začátkem října Severokorejci oznámili, že úspěšně vyzkoušeli novou raketu odpalovanou z ponorky.

Obě země neudržují vzájemné diplomatické vztahy. Japonský premiér Abe počátkem letošního roku naznačil, že by se chtěl bez předběžných podmínek setkat se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Pchjongjang však nijak nereagoval.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky
Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....