2. února 2018 11:19 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

KLDR varuje před vojenskými manévry po olympiádě. Nebudeme nečinně přihlížet, vzkázala Američanům

Kim Čong-un během novoročního projevu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kim Čong-un během novoročního projevu. | foto: Reuters

PCHJONGJANG/SOUL Severní Korea pohrozila, že pokud Spojené státy a Jižní Korea uskuteční po zimní olympiádě odložené společné vojenské manévry, nebude tomu „nečinně přihlížet“. V dopise adresovaném OSN to podle agentury Reuters uvedl severokorejský ministr zahraničí.

KLDR od konce loňského listopadu netestovala žádnou raketu, v lednu po dvou letech obnovila dialog s Jižní Koreou a oznámila, že se zúčastní zimních olympijských her v jihokorejském Pchjongčchangu. Pchjongjang ale nadále odmítá zastavit své raketové a jaderné zbrojní programy.

Zatímco jihokorejská vláda vítá zmírnění napětí na Korejském poloostrově, kritici varují, že po skončení zimních olympijských a paralympijských her se KLDR ke zbrojním testům znovu vrátí. Americko-jihokorejské vojenské cvičení jí přitom může poskytnout první záminku. Severní Korea tyto manévry opakovaně označuje za nácvik invaze.

Washington a Soul souhlasily s tím, že odloží své každoroční mohutné vojenské manévry a uspořádají je, až olympiáda a paralympiáda v Jižní Koreji skončí.

Společné cvičení je ohrožením míru, tvrdí Severokorejci

Kdykoli USA a Jižní Korea prováděly společné vojenské cvičení, „zásadně tím ohrozily mír a bezpečnost na Korejském poloostrově a nedůvěra mezi oběma korejskými státy dosáhla vrcholu“, napsal severokorejský ministr zahraničí Ri Jong-ho v dopise OSN. „Vyvineme maximální úsilí pro zlepšení mezikorejských vztahů v budoucnosti, ale nebudeme nečinně přihlížet zlovolnému maření našich snah,“ dodal.

KLDR na olympijské hry, které se v Jižní Koreji uskuteční v termínu 9.-25. února, vysílá zhruba 550člennou delegaci. Ta by měla zahrnovat 230 roztleskávaček, 140členný orchestr, 30členné družstvo na předvádění taekwonda, dále 22 sportovců, vysoké činitele a novináře.

Družstvo hokejistek, které už v Jižní Koreji trénuje, je prvním společným olympijským týmem obou Korejí v historii. Zbývajících deset sportovců, mezi nimiž jsou krasobruslařský pár, dva rychlobruslaři na krátké dráze, tři závodníci v běhu na lyžích a tři ve sjezdovém lyžování, do KLDR přicestovalo ve čtvrtek.

Sportovci a další členové delegace do jihokorejského Kangnungu přiletěli mimořádným přímým letem a později se přesunuli do olympijské vesnice. Tam se přítomným naskytl zcela výjimečný pohled, když nad vesnicí a dalšími olympijskými lokalitami zavlály severokorejské vlajky. Jejich vyvěšování jinak jihokorejské úřady zakazují na základě národního bezpečnostního zákona, napsala agentura AP.

ČTK