30. listopadu 2017 17:06 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

KLDR vyměnila desítky vojáků v demilitarizované zóně. Nezabránili zběhovi v útěku

Trojice severokorejských vojáků v hraničním pásmu hledí směrem do Jižní Koreje. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trojice severokorejských vojáků v hraničním pásmu hledí směrem do Jižní Koreje. | foto: Reuters

PRAHA Severní Korea stáhla všechny vojáky, kteří 13. listopadu nezabránili severokorejskému zběhovi v přeběhnutí. Uvedli to jihokorejští zpravodajci pro tiskovou agenturu Yonhap. Armáda KLDR od té doby rozšiřuje bezpečnostní opatření. Jižní Korea zatím podkopává propagandu KLDR vysíláním z tlampačů.

Vypálili po něm přes čtyřicet ran. Pětkrát ho příslušníci severokorejské armády zasáhli. I tak byli podle zpravodajců nejvyšší představitelé v demilitarizované zóně potrestáni za to, že nechali jednoho ze svých podřízených uniknout přes hranice.

Voják před více než dvěma týdny projel v terénním vozu severokorejské kontrolní stanoviště, ale následně s autem uvázl zřejmě v příkopu. Vyskočil proto z auta a na jihokorejskou stranu doběhl, zatímco severokorejští vojáci na něj ze vzdálenosti pouhých několika metrů zahájili palbu. Na jihokorejské straně pásma uprchlík zkolaboval.

Jihokorejská tisková agentura Jonhap napsala, že podle nejmenovaných zdrojů z rozvědky vyměnila KLDR ve společném bezpečnostním území (JSA) demilitarizovaného pásma celou svou jednotku o síle 35 až 40 mužů, která byla v době incidentu ve službě. Jihokorejské ministerstvo obrany a Velitelství OSN (UNC) uvedly, že tuto zprávu nemohou potvrdit.

Jihokorejský voják v hraničním pásmu.
V jihokorejské části demilitarizované zóny jsou vidět průstřely zdi po kulkách,...

Zdroj z tajných služeb rovněž agentuře Jonhap řekl, že Severní Korea patrně dočasně uzavřela most, přes který zběh přejel vojenským džípem při svém dramatickém útěku na opačnou stranu hranice. Podle zdroje se KLDR zřejmě chystá instalovat na most bezpečnostní bránu, a zpřísnit tak kontrolu.

Americký chargé d’affaires v Jižní Koreji Marc Knapper zase zveřejnil na svém twitterovém účtu fotografii, na níž jsou vidět severokorejští dělníci, jak lopatami hloubí pravděpodobný zákop v místech, kde zběh překročil hranici.

23.listopadu 2017 v 19:05, příspěvek archivován: 29.listopadu 2017 v 14:16

https://t.co/5EbQgJMvSD

Podle deníku Telegraph se KLDR pokusí jakkoliv zabránit v šíření zpráv o tom, že jeden z vojáků zběhl přes ostře střeženou hranici. I proto Jižní Korea úmyslně šířila z tlampačů na hranicích zprávu o útěku severokorejského vojáka.

Jihokorejská tisková agentura Jonhap s odvoláním na nejmenovaný armádní zdroj uvedla, že od dramatického útěku z 13. listopadu Jihokorejci vysílají z amplionů příběh Severokorejce, který se zotavuje v jihokorejské nemocnici. Tlampače byly údajně instalovány na více než desítce míst poblíž hranice oddělující oba korejské státy. Jihokorejské ministerstvo obrany odmítlo tyto informace potvrdit.

KLDR o útěku vojáka nepřinesla žádné zprávy. Incident je velkou nepříjemností pro Pchjongjang, jenž tvrdí, že Severokorejci, kteří se ocitnou v Jižní Koreji, neutekli z vlastní vůle a přesvědčení, ale byli jihokorejskou stranou uneseni anebo k útěku přesvědčeni.

Jihokorejské propagandistické vysílání na hranicích bylo v zájmu vylepšení vzájemných vztahů zrušeno v roce 2004. V roce 2015 ho Jižní Korea dočasně obnovila, když dva jihokorejské vojáky v demilitarizovaném pásmu zranily miny, které podle Soulu nastražili příslušníci armády KLDR. Poté, co znepřátelené země dosáhly dohody, bylo vysílání zastaveno, v lednu 2016 s ním ale Jižní Korea opět začala v reakci na severokorejský jaderný test.

Vysílání zpravidla zahrnuje jihokorejskou populární hudbu, zprávy ze světa a informace o špatné hospodářské situaci a porušování lidských práv v Severní Koreji.

Jižní a Severní Korea jsou dodnes technicky ve válečném stavu. Válka z let 1950-53 byla ukončena pouze příměřím, nikoli řádnou mírovou dohodou.

mhMartin Hampejs

Najdete na Lidovky.cz