6. března 2017 9:07, aktualizováno  9:19 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Severní Korea vypálila čtyři rakety, tři dopadly do japonské výlučné zóny

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: AP

PCHJONGJANG/TOKIO/SOUL Komunistická Severní Korea v pondělí vypálila čtyři balistické rakety. Všechny dopadly do moře, tři ale do výlučné ekonomické zóny Japonska. Řekl to japonský premiér Šinzó Abe, jenž čin ostře odsoudil. KLDR nedávno pohrozila odvetou, když Jižní Korea a Spojené státy zahájily ve středu společná vojenská cvičení.

„Vystřelení (raket) je jasně v rozporu s rezolucemi Rady bezpečnosti OSN. Je to extrémně nebezpečný čin,“ prohlásil podle agentury Reuters Abe v parlamentu. Japonské úřady ale zatím nezaznamenaly žádné škody způsobené severokorejskou akcí. Jihokorejští vojenští činitelé uvedli, že rakety byly odpáleny z oblasti, kde KLDR hraničí s Čínou. Střely podle nich doletěly přibližně tisíc kilometrů daleko. Jihokorejský premiér a prozatímní prezident Hwang Kjo-an svolal kvůli incidentu bezpečnostní poradu.

Jižní Korea a USA provádějí od středy každoroční společná vojenská cvičení. Pchjongjang je kritizuje jako přípravu na válku.

Jiná severokorejská střela dopadla do Japonského moře 12. února. Také tehdy USA, Jižní Korea i Japonsko počínání Pchjongjangu odsoudily.

OSN kvůli jaderným a raketovým testům uvalila na KLDR v roce 2006 sankce. Byly několikrát zpřísněny, Severní Korea ale od svého kontroverzního zbrojního programu neustoupila.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz