28. srpna 2017 23:28, aktualizováno  23:55 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

KLDR vypálila raketu k Japonsku, to vyzvalo lidi, aby se schovali. Střela dopadla za ostrovem Hokkaidó

Kim Čong-un pozoruje výstřel rakety. (ILUSTRAČNÍ FOTO) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kim Čong-un pozoruje výstřel rakety. (ILUSTRAČNÍ FOTO) | foto: Reuters

TOKIO/PRAHA Severní Korea odpálila další raketu. Oznámila to podle televize NHK japonská vláda, která varovala obyvatele v severním Japonsku, ke kterému střela mířila, před možným nebezpečím. Střela neznámého typu nakonec nad Japonskem přeletěla.

Odpálení rakety potvrdil také Pentagon. Raketa podle něj nepředstavovala hrozbu pro Severní Ameriku. Naposledy proletěl nad Japonskem projektil vypálený KLDR v roce 2009, upozorňuje agentura Reuters.

Japonská vláda v reakci na odpálení rakety varovala obyvatele v severním Japonsku před možným nebezpečím. Japonská armáda se podle Reuters raketu nepokoušela sestřelit. Jižní Korea uvedla, že raketa urazila zhruba 2700 kilometrů a dosáhla maximální výšky kolem 550 kilometrů.

Stanice NHK přerušila vysílání a opakovaně vyzývala obyvatele regionu Tóhoku na severovýchodě Japonska, aby se z preventivních důvodů odebrali do podzemních krytů či setrvali ve staticky pevných budovách.

Střela se nakonec rozpadla 1180 km za ostrovem Hokkaidó na tři kusy a dopadla do vody.

28.srpna 2017 v 23:24, příspěvek archivován: 28.srpna 2017 v 23:34

J-Alert on @nhk TV screens right now concerning threat from #DPRK missile. https://t.co/oTO94plnK3

KLDR v posledních měsících provádí raketové testy, které Japonsko, Jižní Korea a také USA odsuzují. Ke kritice se přidala také Čína s Ruskem, které jsou tradičními spojenci Pchjongjangu.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz