31. července 2018 9:49, aktualizováno  10:55 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

KLDR zřejmě vyrábí nové balistické střely, nasvědčují snímky

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 38Diskuse
Severokorejská raketa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Severokorejská raketa. | foto: Reuters

Washington Severní Korea zřejmě vyrábí nové balistické střely, navzdory zlepšujícím se vztahům s administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa. Nasvědčují tomu satelitní snímky zaznamenávající aktivitu na místě, kde se tyto střely dříve vyráběly, uvedl s odkazem na nejmenované americké vládní činitele list The Washington Post. Jihokorejské ani čínské zdroje jeho informaci nepotvrdily.

Americký prezident Donald Trump se setkal se severokorejským vůdcem Kim Čon-unem v červnu v Singapuru. Kim na summitu slíbil pracovat na jaderném odzbrojení Korejského poloostrova, Trump za to nabídl Severní Koreji bezpečnostní záruky a prohlásil, že KLDR „už nepředstavuje jadernou hrozbu“. Trump si nicméně za dohodu s Kimem vysloužil kritiku od amerických bezpečnostních analytiků. Ti upozorňují, že podepsaný dokument nezahrnoval konkrétní body upřesňující, jak a kdy se KLDR hodlá vzdát svých jaderných zbraní a balistických střel. 

The Washington Post v pondělí citoval americké zdroje, že KLDR zřejmě vyrábí jednu či dvě mezikontinentální balistické střely v zařízení Sanumtong nedaleko Pchjongjangu. Na stejném místě podle listu Severokorejci již dříve vyrobili svou první mezikontinentální balistickou raketu Hwasong-15, která by byla schopna zasáhnout Spojené státy.

„Základna Sanumtong není ani náhodou mrtvá, místo je aktivní,“ řekl washingtonskému listu americký jaderný expert Jeffrey Lewis. „Vidíme, jak automobily a kontejnery zajíždějí dovnitř a vyjíždějí ven,“ dodal. Jeho kolegyně Melissa Hanhamová řekla stanici BBC, že dopravní ruch je stejný, jako v době Trumpova singapurského setkání se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Výrobu raket tudíž KLDR nezastavila ani během summitu, píše The Washington Post.

Jižní Korea dnes informaci amerického listu nepotvrdila. „(Jihokorejská) Vláda trvale monitoruje situaci, v tomto ohledu těsně spolupracujeme se Spojenými státy,“ konstatoval na tiskové konferenci mluvčí jihokorejského ministerstva zahraničí. „Potvrdit jejich informaci ale nemůžeme,“ dodal. O výrobě severokorejských raket nemá žádné informace ani Čína. 

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí v úterý novinářům řekl, že mu o nových raketách KLDR není nic známo. „Situace na Korejském poloostrově se v poslední době zlepšuje a stabilizuje. Doufáme, že zainteresované strany tuto tendenci podpoří,“ poznamenal mluvčí.

Podle Reuters je ze satelitních snímků patrné, že do zařízení i z něj odjíždějí vozy, ale je jich méně, než by se dalo očekávat při budování střely. 

Zpravodajský server BBC píše, že nejde o první zprávy o tom, že KLDR navzdory summitu v Singapuru pokračuje ve zbrojení. V červnu se v americkém tisku objevily zprávy, že KLDR vylepšuje zařízení na obohacování uranu.Minulý týden americký ministr zahraničí Mike Pompeo řekl senátorům, že Severní Korea nadále vyrábí štěpný materiál pro výrobu jaderných zbraní. KLDR v dubnu oznámila, že zastavila raketové a jaderné testy.

ČTK
  • 38Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!