Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

ANALÝZA: Klíče k britské vládě drží Skoti. Pokud přijde brexit, mohou rozbít Spojené království

Boris Johnson při předvolební kampani. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Boris Johnson při předvolební kampani. | foto: Reuters

GLASGOW (od našeho zpravodaje) Boris Johnson bude k sestavení většiny v parlamentu potřebovat i veškerou sílu skotských konzervativců. Aby uspěl, budou muset jeho straničtí kolegové získat několik mandátů v zemi, kterou nejspíš ovládnou nacionalisté toužící po nezávislosti.

Ve čtvrtek se Britové po celé zemi vypraví k volebním urnám. Všeobecné volby rozhodnou, kdo usedne jako premiér v Downing Street 10. V současnosti se zdá, že nejlepší šance má dosavadní předseda vlády a Konzervativní strany Boris Johnson, kterému poslední průzkumy veřejného mínění přisuzují desetiprocentní náskok před labouristy Jeremyho Corbyna.

Odborníci však neustále upozorňují, že Johnson stále nemá vyhráno. V posledních volbách v roce 2017 také konzervativci vévodili průzkumům a strana pod vedením Theresy Mayové dosahovala pravidelně i 20procentního náskoku před dalšími stranami. Přesto tehdy toryové, jak se konzervativcům obvykle přezdívá, nezískali většinu samostatně. Svůj kabinet udrželi pouze díky tomu, že se dohodli na spolupráci se severoirskými protestanty z Demokratické unionistické strany (DUP). Konzervativce tehdy zachránil překvapivý úspěch ve Skotsku, když tamní toryové dokázali vyrvat 12 mandátů z rukou Skotské národní strany, a pomohli tak Mayové sestavit vládu.

Některé děti měly z Johnsona možná i strach.
Lídr Labouristické strany Jeremy Corbyn v sobotu připravoval teplé nápoje v...

Podle deníku The Times se tato situace může opakovat i letos a budou to právě Skoti, kdo rozhodne o budoucím šéfovi britské vlády. Boris Johnson však bude mít situaci mnohem komplikovanější než jeho předchůdkyně, neboť konzervativci v regionu značně oslabili. Pod vedením Borise Johnsona strana jednak akcentuje především nutnost odchodu z EU, na což Skoti příliš neslyší, a zadruhé přednedávnem přišli o svou regionální vůdkyni, populární Ruth Davidsonovou, pod jejíž vedením se podařilo skotským konzervativcům dosáhnout překvapivého úspěchu v roce 2017.

Nejsilnější stranou zde zůstává Skotská národní strana (SNP), která míří k získání 46 z 59 skotských mandátů v parlamentu. Podle její šéfky a předsedkyně regionální vlády Nicoly Sturgeonové by Britové měli raději hlasovat pro Labouristickou stranu Jeremyho Corbyna než pro „prolhaného“ Borise Johnsona.

Ostatně není divu. Lídr labouristů totiž v minulosti připustil, že by povolil nové referendum o skotské nezávislosti, zatímco Johnson byl vždy jednoznačně proti.

Volby ve Skotsku rozhodnou

Téma nezávislosti ve Skotsku stále rezonuje a je velmi úzce provázáno s brexitem. Země se sice v roce 2014 v referendu o skotské nezávislosti vyjádřila, že si přeje setrvat ve svazku s Anglií, Walesem a Severním Irskem, ale plebiscit o brexitu značně zkazil Skotům představy o unii v rámci království. Drtivá většina Skotů si odchod z EU nepřála, a milovníci kiltů se tak opět dostali do závěsu za Anglii, která je táhla jinam, než si představovali.

Podle výzkumu společnosti YouGov je odchod Spojeného království z Evropské unie nejdůležitějším tématem těchto voleb pro 49 procent obyvatel severu Velké Británie, a není tak divu, že hornatý region Highlands obráží autobus SNP s obrovským nápisem „Stop brexit“.

Pokud by došlo na brexit, bude podle průzkumu společnosti Panelbase 51 procent hlasovat pro nezávislost. Kdyby však k odchodu Spojeného království z EU nedošlo, silná většina (58#procent) by byla pro setrvání pod korunou královny Alžběty II.

Šéfka SNP si je toho zřejmě dobře vědoma. V pondělí v rozhovoru pro BBC uvedla, že její strana bude požadovat druhé referendum o nezávislosti, ale nejdřív musí dojít na nové všeobecné hlasování o brexitu, které navrhují labouristé. Zdá se tak, že se rýsuje nové spojenectví SNP a labouristů, zatímco Johnson naopak potenciální spojence ztrácí.

V pondělí například přišel o#možnost povolební spolupráce se severoirskou DUP, kterou si už vyzkoušela Theresa Mayová. Podle šéfky DUP Arlene Fosterové totiž Johnson porušil sliby o#tom, že dohoda o brexitu neovlivní Severní Irsko, jelikož jeho plán odchodu z EU vytvoří hranici mezi Velkou Británií a Severním Irskem.

Volby ve Skotsku tak prakticky rozhodnou o osudu celého království. Zvítězí-li v rodišti Jamese Bonda strana Borise Johnsona, pravděpodobně získá i post v Downing Street 10. A vzhledem k tomu, že Skotům ani Severním Irům se jeho plány na brexit nezamlouvají, může hrozit i rozpad několik staletí trvající unie.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky
Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

OVĚŘENO: Menstruační kalhotky si ženy oblíbily
OVĚŘENO: Menstruační kalhotky si ženy oblíbily

Český startup Snuggs na jaře minulého roku uvedl na trh menstruační kalhotky. Nyní přichází hned s několika novinkami. S kalhotkami pro silnou menstruaci, novou antibakteriální ochranou funkční vrstvy, dále modelem s vysokým pasem, před týdnem expandoval na Slovensko a bude následovat Německo.