30. listopadu 2014 17:32 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kličko se opřel do německých manažerů: Odmítání sankcí je nelidské

Vitalij Kličko je ženatý, s manželkou má tři děti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vitalij Kličko je ženatý, s manželkou má tři děti. | foto: Reuters

Někteří němečtí manažeři a zástupci průmyslu se ohradili proti sankcím vůči Rusku, díky kterým jim klesají zisky. Starosta Kyjeva Vitalij Kličko to kritizoval jako nelidský přístup.

Ukrajinský politik Vitalij Kličko kritizoval zástupce německých firem za jejich zamítavý postoj k protiruským sankcím. „Připadá mi neuvěřitelné, že někteří manažeři v Německu považují peníze cennější než lidský život,“ řekl pro Bild am Sonntag.

Kličko naopak volá po zpřísnění sankcí. „Byla to ruská vláda, která zabrala Krym a pak poslala tisíce vojáků na východ Ukrajiny.“ Západ prý pochopil příliš pozdě, že nejde jen o konflikt Ukrajiny a Ruska, ale že je to problém celého světa.

ČTĚTE TAKÉ:

Nastupující premiér Durynska Bodo Ramelow naopak sankce kritizuje. „Neřeší problém,“ řekl v neděli pro Frankfurter Allgemeinen Sonntagszeitung. „Naším posláním je být prostředníkem, ne se přiklánět na jednu ze stran,“ řekl. Durynští výrobci potravin přišli díky sankcím už o pětinu svých tržeb a ozývají se i zástupci strojírenského průmyslu, kterým sankce také snížily příjmy.

EU nedávno své sankce naopak ještě rozšířila o proruské separatisty na východě Ukrajiny a kancléřka Angela Merkelová obvinila Rusko z porušování mezinárodního práva a ohrožování míru v Evropě a ve světě.