Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Zeman pochybuje o Rusech na Ukrajině. Máte rozvědku? opáčil mu diplomat

Afghánistán

  14:47aktualizováno  21:59
NEWPORT - Severoatlantická aliance opět žádá Ruskou federaci, aby zastavila přesuny bojovníků, techniky a financí na Ukrajinu. Na začátku jednání Komise NATO-Ukrajina to na aliančním summitu ve velšském Newportu prohlásil generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. Český prezident Miloš Zeman ale prý stále nemá jasné důkazy o ruské intervenci.

Prezident Miloš Zeman na summitu NATO ve Walesu. Zde jej vítá britský premiér David Cameron. Spolu s nimi generální tajemník Anders F. Rasmussen. foto: ČTK

Český prezident Miloš Zeman krátce před začátkem podvečerní schůzky aliančních lídrů s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem poznamenal, že Praha bude žádat jasné důkazy o ruské přítomnosti na východě Ukrajiny.

Ale například švédský ministr zahraničí Karl Bildt míní, že Rusko už na Ukrajině zcela zjevně intervenovalo dvakrát: nejprve při obsazení Krymu a nyní ve východních částech země. "Nevím, jestli existuje česká zpravodajská služba, máte ji? Mohl by se zeptat jich," navrhl Bildt na adresu českého prezidenta před novináři.

Také NATO má ruské zapojení do bojů v oblasti za prokázané. V minulosti hovořili její představitelé o přibližně tisícovce ruských vojáků na východě Ukrajiny, dnes nejmenovaný alianční činitel řekl agentuře Reuters, že počty jdou do několika tisíců se stovkami kusů techniky.

Severoatlantická aliance opět žádá Ruskou federaci, aby zastavila přesuny bojovníků, techniky a financí na Ukrajinu. Na začátku jednání Komise NATO-Ukrajina to dnes na aliančním summitu ve velšském Newportu prohlásil generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.

Představitelé NATO, včetně generálního tajemníka organizace Anderse Fogha Rasmussena, před začátkem zasedání připomínali, že lídři zemí se scházejí ve chvíli, kdy se dramaticky mění bezpečnostní situace v Evropě. NATO tak bude na summitu reagovat na ruský postup na Krymu a na východě Ukrajiny.

SEPARATISTÉ SLIBUJÍ KLID ZBRANÍ

Vůdci povstalců na východě Ukrajiny oznámili, že dají v pátek v 15:00 hodin místního času rozkaz k zastavení palby, pokud bude na jednání v Minsku dosaženo dohody s Kyjevem, uvedla ruská agentura ITAR-TASS.

Summit otevřel Afghánistán

Vrcholná schůzka měla ale původně především řešit, jak bude aliance pokračovat poté, co na přelomu roku po více než desetiletí skončí mise ISAF v Afghánistánu. V zemi by ji měla vystřídat výrazně menší a nebojová operace Resolute Support, jejíchž asi 12.000 příslušníků by se mělo podílet na výcviku a pomoci afghánským bezpečnostním silám. Ty nyní čítají 350 000 lidí a od počátku roku 2015 převezmou odpovědnost za bezpečí své země.

NATO plánuje také výraznou finanční podporu afghánských sil. Ke spuštění nové menší operace ale stále chybí podpis potřebných smluv Kábulu s USA a NATO a alianční činitelé připomínají, že už je začíná tlačit čas.

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen na summitu Severoatlantické...

Smlouvy nejsou podepsány, neboť v Afghánistánu stále nejsou vyřešeny spory o to, kdo vlastně vyhrál tamní prezidentské volby. Oba účastníci druhého kola ale dali najevo zájem smlouvy podepsat a tak jsou představitelé NATO v kuloárech opatrně optimističtí. Kábul dnes v Newportu zastupuje ministr obrany Besmilláh Muhammadí.

"Udělali jsme, co jsme zamýšleli. Uštědřili jsme v Afghánistánu úder mezinárodnímu terorismu," pochválil výsledky ISAF Rasmussen na začátku jednání summitu. Výsledky západní intervence ale někteří pozorovatelé nehodnotí jednoznačně kladně, připomínány jsou například vysoké počty civilních obětí. Afghánci podle Rasmussena mají nyní historickou příležitost rozvíjet vlastní zemi a rozhodovat o vlastní budoucnosti.

"Budeme dál pomáhat a financovat afghánské bezpečnostní síly," slíbil Rasmussen. NATO chce podle něj zajistit, že dosažené výsledky se podaří udržet.

ČTĚTE TAKÉ:

"Chceme také pokračovat dál s partnery, na které jsme se v této složité misi mohli spolehnout," poznamenal šéf aliance. Roky práce v ISAF totiž rozvinuly schopnosti úzké spolupráce sil NATO a jejích partnerů, aliance by nyní nerada o tuto výhodu přišla. Ve Walesu budou proto spuštěny některé partnerské iniciativy, které to mají umožnit. "Společně jsme silnější a děkujeme partnerům za jejich výrazné příspěvky," dodal Rasmussen.

Schůzka ve vážné chvíli

Britský premiér David Cameron, který summit hostí, zdůraznil, že lídři se scházejí ve vážné chvíli. "NATO je pro nás stejně významné, jako bylo v minulosti. Ruští vojáci jsou nelegálně na Ukrajině, extremistické nebezpečí vyrostlo v Iráku a Sýrii do nové podoby," připomněl. V příštích dvou dnech podle něj summit musí oživit a znovu určit směr aliance, aby byla schopna vypořádat se s novými nebezpečími.

K TÉMATU:

Po diskusi o Afghánistánu se ve čtvrtek odpoledne prezidenti a premiéři 28 zemí NATO sejdou ve formátu Komise NATO-Ukrajina s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem. Nejmenovaný představitel aliance na okraj summitu agentuře Reuters řekl, že na východě Ukrajiny operuje výrazně přes tisíc ruských vojáků se stovkami kusů techniky.

Autoři: ,