25. února 2019 17:15 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Klíčové prvky mezinárodní kontroly zbrojení se hroutí, tvrdí Guterres

Generální tajemník OSN Antonio Guterres na konferenci o odzbrojení v Ženevě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generální tajemník OSN Antonio Guterres na konferenci o odzbrojení v Ženevě. | foto: ČTK

ŽENEVA Klíčové prvky mezinárodní kontroly zbrojení se hroutí, varoval v pondělí na úvod konference o odzbrojení v Ženevě generální tajemník OSN António Guterres. Vyzval k zachování rusko-americké smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF) a k zamezení novým závodům v jaderném zbrojení. Informuje o tom agentura AFP.

Američané od smlouvy INF, uzavřené v roce 1987 na sklonku studené války, odstoupili začátkem měsíce. Tím začala půlroční lhůta, během níž se dá o osudu smlouvy ještě jednat. O den později ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že po jednostranném kroku Spojených států odstupuje od smlouvy i Rusko.

„Nemůžeme si jednoduše dovolit vrátit se k bezuzdným závodům v jaderném zbrojení jako v nejtemnějších dnech studené války. Vyzývám smluvní strany smlouvy INF, aby využily zbývající čas k zahájení upřímného dialogu o různých otázkách, které byly nastoleny. Je velmi důležité, aby tato smlouva zůstala zachována,“ uvedl Guterres podle agentury Reuters.

Šéf OSN také apeloval na Moskvu a Washington, aby prodloužily smlouvu o omezení strategických zbraní (START), která vyprší v roce 2021.

Guterres také uvedl, že doufá ve skutečný pokrok v jednáních o denuklearizaci Korejského poloostrova na nadcházející druhé vrcholné schůzce amerického prezidenta Donalda Trumpa a vůdce KLDR Kim Čong-una. Summit se uskuteční 27. února v Hanoji.

ČTK

Každá ponožka jiná na podporu lidí s Downovým syndromem
Každá ponožka jiná na podporu lidí s Downovým syndromem

21. března je Světový den Downova syndromu, který bývá označován také jako Ponožkový den. Podpořit lidi s tímto postižením může každý. Stačí si obléknout veselé ponožky a hlavně každou jinou.

Najdete na Lidovky.cz