Sobota 6. března 2021svátek má Miroslav 4 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Aktivistka Greta Thunbergová dorazila do New Yorku. Jachtě vypluly vstříc plachetnice OSN

Greta Thubergová mává novinářům. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Greta Thubergová mává novinářům. | foto: Reuters

New York Jachta Malizia 2 s šestnáctiletou švédskou aktivistkou za ochranu klimatu Gretou Thunbergovou na palubě po dvoutýdenní plavbě ve středu odpoledne místního času (večer SELČ) zakotvila v newyorském přístavu na Manhattanu. Thunbergové na uvítanou vyplulo vstříc 17 plachetnic Organizace spojených národů (OSN), z nichž každá reprezentuje jeden ze 17 cílů udržitelného rozvoje.

„Děkuji všem, kteří nás na vodě přivítali,“ napsala švédská dívka na twitteru. Thunbergovou na cestě do přístavu doprovázely nejen plachetnice OSN, ale také další plavidla včetně lodí s novináři.

Thunbergová poslední míle plavby strávila na přídi, ze které také sledovala, jak jachta proplouvá kolem newyorských dominant včetně Verrazzanova mostu spojujícího Staten Island s Brooklynem, sochu Svobody či mrakodrapy Manhattanu.

Ještě před rozedněním místního času (dopoledne SELČ) Thunbergová ohlásila, že na horizontu již vidí světla New Yorku. Po několika hodinách pak na twitteru informovala, že jachta zakotvila nedaleko Coney Islandu v New Yorku, odkud po vyřízení celních a imigračních formalit bude pokračovat do manhattanského přístavu North Cove Marina. Tam dorazila jen několik minut po 16:00 místního času (22:00 SELČ).

Švédská aktivistka je po dvoutýdenní plavbě na dohled Manhattan.
Šestnáctiletá Greta Thunberg stojí na přídi závodní jachty Mazilia II během...

Na břeh, kde ji čekal dav příznivců, dívka vstoupila se svým známým transparentem s nápisem Školní stávka za klima. Thunbergová na tiskové konferenci v přístavu poděkovala všem, kdo ji přišli přivítat a všem, kteří ji v jejím klimatickém tažení podporují.

Ve Spojených státech školačka pronese 23. září projev na klimatickém summitu, který v sídle OSN v New Yorku na okraj Valného shromáždění pořádá generální tajemník OSN António Guterres.

OSN vyslalale aktivistce na uvítanou 17 plachetnic, které reprezentují 17 cílů udržitelného rozvoje. Symboly těchto cílů byly zobrazeny na barevných plachtách každé z lodí. Vedle klimatických opatření patří mezi cíle udržitelného rozvoje také například konec chudoby a rovnoprávnost žen, připomněla agentura DPA.

Thunbergová dlouhodobě odmítá cestování letadlem kvůli vysokým emisím skleníkových plynů, jež letadla produkují. Vzhledem k tomu, že i zaoceánské lodě jsou velkými znečišťovateli životního prostředí, rozhodla se aktivistka nakonec pro plavbu na závodní jachtě Malizia 2. Tu pohání energie z obnovitelných zdrojů a podle Thunbergové za sebou loď nezanechává žádnou uhlíkovou stopu.

Švédská aktivistka zakotvila nedaleko New Yorku.

Švédská aktivistka zakotvila nedaleko New Yorku.

Vedle německého kapitána Borise Herrmanna Thunbergovou na dvoutýdenní plavbě doprovázel její otec Svante, dokumentarista Nathan Grossman a Pierre Casiraghi, vnuk zesnulého monackého knížete Rainiera III. a někdejší hollywoodské herečky a pozdější monacké kněžny Grace Kellyové. Posádka se vydala na cestu z jižní Anglie 14. srpna.

Kapitán Herrmann už dříve upozornil, že předností plavidla je rychlost, nikoli komfort, a že prostory lodi jsou velmi stísněné, což potvrzuje i jedna z fotografií na twitterovém účtu Thunbergové. Cestovatelé se navíc museli vypořádat s těžkými podmínkami, když projížděli Golfským proudem. Moře bylo neklidné a setkali se i s bouří.

Podle dřívějšího twitterového příspěvku se školačka na příjezd už velmi těší. Dnes dopoledne SELČ pak na twitteru radostně ohlásila: „Země! Světla Long Islandu a New Yorku před námi!“

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...