Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klimatická změna se projevuje v každodenním počasí, dokázala studie. Vědce motivoval Trumpův tweet

Svět

  5:00
Praha - Vědci poprvé dokázali přímý vliv člověkem způsobené klimatické změny na každodenní počasí. Studie, zveřejněná minulý týden ve vědeckém časopise Nature Climate Change, vyvrací dlouho přijímaný názor, že dlouhodobý proces změny klimatu neovlivňuje lokální počasí.
Změna klimatu. Ilustrační foto.

Změna klimatu. Ilustrační foto. foto: Shutterstock

Studie byla částečně motivovaná tweety amerického prezidenta. „Sníh a mráz na celém Středozápadě [USA]. Globální oteplování, vrať se zpět!“ napsal loni v lednu Donald Trump v reakci na tehdejší chladné očasí. Výzkumníci pomocí statistických záznamů a klimatických modelů analyzovali teploty a vlhkost vzduchu v různých částech světa a poté tyto údaje srovnali s předpovídanými důsledky klimatických změn.

Ukázalo se, že na meteorologických údajích z konkrétního místa a doby se dá prokázat vliv globálního oteplování. Studie také potvrzuje klíčovou roli člověka v procesu klimatické změny.

„Vždy jsme si mysleli, že klima a počasí jsou dvě různé věci,“ sdělil jeden z autorů studie Reto Knutti deníku Washington Post. „To stále platí, pokud bychom brali izolovaný případ jednoho místa v konkrétní dobu. Ovšem v globálním měřítku tohle už není pravda. Průměrná teplota se zvýšila. Tento důsledek lidské činnosti můžeme pozorovat neustále, v jakýkoli moment.“

„Hluboce zneklidňující“

Výzkumníci z vědeckých institucí v Norsku a Švýcarsku se pomocí umělé inteligence pokusili určit, jak souvisí denní, měsíční a roční údaje měření teploty a vlhkosti se dvěma hlavními měřítky klimatické změny - průměrnou globální teplotou a energetickou nerovností (tj. poměrem přijímaného a vyzařovaného tepla z planety). Sesbírané informace také porovnali s historickými meteorologickými údaji, aby zjistili vliv člověka na tento přírodní proces. Pomocí tohoto postupu byli schopni detekovat signály globálního oteplování na kterémkoli dnu od roku 2012.

Profesor univerzity v Berkeley Michael Wehner označil výsledky studie jako hluboce zneklidňující. „Tohle ukazuje, že lidmi způsobená klimatická změna je tak závažná, že ovlivňuje každodenní počasí v globálním měřítku. To je znepokojivé, jelikož i v tom nejlepším scénáři Země míří k mnohem vyšším teplotám,“ tvrdí.

„Skutečnost, že globální oteplování má nyní prokazatelný vliv na každodenní počasí na celém světě, je dalším jednoznačným ukazatelem, jak závažná je změna klimatu,” napsal odborník na klima ze stanfordské univerzity Noah Diffenbaugh.

Je otázka, jak přesné jsou počítačové odhady použité v simulacích různých klimatických cyklů. Studie také nebrala v potaz další významné faktory ovlivňující klima, jako jsou například výbuchy sopek. Ačkoliv autoři nepřipisují stoprocentní odpovědnost za klimatickou změnu lidem, nenabízí se mnoho jiných odůvodnění.

„Z mnoha jiných studií víme, že oteplování za posledních 40 let je téměř výlučně způsobené člověkem”, uzavírá Knutti.

Autoři:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....