12. července 2019 17:39 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Čtyři muži se stejným příjmením a podobnými jmény. Ukrajinské volby přitahují ‚klony‘

Žena hází do urny volební lístek ve volební místnosti v Kyjevě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žena hází do urny volební lístek ve volební místnosti v Kyjevě. | foto: Reuters

Kyjev/Praha Ukrajinu čekají parlamentní volby. Někteří politici se už nyní obávají zmanipulování voleb kvůli kandidátům s nápadně podobnými jmény. Že by měli voliči být při výběru obzvlášť obezřetní, upozornil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Princip „klonů“ je jednoduchý – opozice se snaží ubrat favoritům hlasy tím, že na volební lístky nasadí kandidáta s velmi podobným jménem. Nepozorný volič se může snadno splést. Tato taktika se objevila už při letošních ukrajinských prezidentských volbách, v nichž vyhrál herec a bavič Volodymyr Zelenskyj. Své o tom ví bývalá ukrajinská premiérka Julija Tymošenková. Také ona kandidovala v jarních volbách. Skončila na třetím místě, před ní byli jen tehdejší prezident Petro Porošenko a Volodymyr Zelensky. Z neúspěchu vinila fakt, že se ve volbách objevil kandidát s takřka identickým jménem. 

Julija Tymošenková volí v ukrajinských volbách prezidenta, v nichž sama...

Julija Tymošenková volí v ukrajinských volbách prezidenta.

Těžko říct, kolik lidí si spletlo jména Jurije Volodymyroviče Tymošenka a Julije Volodymyrovny Tymošenkové. Bývalá premiérka si však myslí, že dost na to, aby jí kvůli tomu unikl postup do druhého kola prezidentské volby. Podle vyjádření Tymošenkové pro BBC kandidaturu zákonodárce Tymošenka inicioval a finančně podpořil sám prezident Porošenko. Ten to popřel.

Není Bohdan jako Bohdan

Nyní se podivné klony na volebních lístcích objevují znovu. Třeba v dnětropetrovském volebním obvodu je registrovaný Andrij Bohdan. Což je i jméno šéfa Zelenského prezidentské kanceláře. Problém je však v tom, že prostřední jméno kandidáta do parlamentu je Valerijovič. Nikoli tedy Josipovič, což je prostřední jméno skutečného Zelenského spolupracovníka. 

Také stručné resumé „falešného“ Bohdana na volebním lístku odkazuje na Zelenského stranu, takže se na první pohled zdá, že se jedná o Bohdana „pravého“, uvádí Rádio Svobodná Evropa.

09.července 2019 v 09:45, příspěvek archivován: 12.července 2019 v 13:28

The parliamentary race in district no. 92, Uzyn, an hour south of Kyiv, is crawling with clones. There are 4 Guzdenkos whose first names are either Viktor or Vitaliy; two have the same patronymic — Ivanovich. And there are 3 Oleksandr Ferenets. All of them are self-nominated. https://t.co/V2oq1NK8Ms

„Ve volebním okrese č. 92, blízko města Uzyn, hodinu jižně od Kyjeva, se to hemží klony. Jsou zde 4 Guzdenkové, jejichž křestní jména jsou Viktor nebo Vitalij; dva mají stejné patronymum (prostřední jméno odvozené od křestního jména otce – pozn. red.) - Ivanovič. A taky tu jsou 3 Oleksandrové Ferenetové,“ všiml si reportér Svobodné Evropy Christopher Miller.

V průmyslovém městě Kryvyj Rih na jihu Ukrajiny zase kandidují dvě Olgy Volodymyrovny Babenkové a dva lidé se jménem Mykola Jurijovič Kolesnik. Podobných případů je ale po celé Ukrajině daleko více.

Účast klonům ve volbách zakázat nejde

Prezident Zelenský už před klony voliče varoval. Poradil jim, aby volební lístky četli obzvlášť pečlivě. Klony totiž mají nápadně často stejná či podobná jména jako příslušníci Zelenského politické strany Služebník lidu. Strana vedla proti klonům boj u soudu, stěžovala si i u ústřední volební komise. Žádný zákon však klonům nemůže zakázat účast ve volbách. „Řešení neexistuje,“ nechal se slyšet ukrajinský prezident.

Nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj během inaugurace.

Nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj během inaugurace.

Parlamentní volby proběhnou na Ukrajině předčasně, protože bezprostředně po své květnové inauguraci rozpustil nový prezident Zelenskyj sněmovnu. Argumentoval nízkou důvěrou občanů v tuto instituci. Volby se tak nebudou konat na konci října, jak bylo původně plánováno, ale už 21. července. 

V Česku se v květnových eurovolbách řešil podobný problém, když se na volebních lístcích objevilo recesistické hnutí ANO, vytrollíme europarlament a konkurovalo tak vládnímu hnutí ANO současného premiéra Andreje Babiše. Recesisté, kteří slibovali například dotace na okurkový salát, nakonec získali ve volbách kromě mediálního ohlasu 1,5 % hlasů a příspěvek od státu ve výši 1,1 milionu korun.

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.