Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klopýtl jsem a spadl do člunu, vysvětluje kapitán

Svět

  9:37aktualizováno  12:38
ŘÍM - Vyšetřovatelé, kteří mají za úkol zjistit, kdo je zodpovědný za ztroskotání výletní lodi Costa Concordia, zvažují rozšíření počtu stíhaných. Nyní se pozornost prokuratury zřejmě obrátí i na další zodpovědné osoby z plavidla: na druhého důstojníka Dimitriho Christidise a třetí důstojnici Silvii Coronicovou. Oba byli spolu se Schettinem v záchranném člunu, když na lodi vrcholilo evakuační úsilí.

Kapitán Francesco Schettino foto: Reuters

Úřady zajímá také role Roberta Ferrariniho ze společnosti Costa Cruises. Jako šéf krizových operací po nárazu několikrát s kapitánem mluvil. Mohl tak ovlivnit jeho rozhodování. Schettino totiž v kritických okamžicích otálel se spuštěním evakuace. Detektivové nyní zkoumají, s kým vším byl v osudnou noc v kontaktu.
Materiály, které doposud vyšetřovatelé nashromáždili, staví nejvyšší důstojníky do nelichotivého světla. Plyne z nich totiž, že v době, kdy na lodi stále byly stovky lidí, už na palubě nebyl nikdo z velení.

Originální vysvětlení
Manévr už jsem dělal víckrát Schettino se snažil u úterního tříhodinového výslechu, během něhož popisoval detaily z páteční noci, své jméno očistit. Vyšetřovatelům řekl, že vůbec neměl v úmyslu z lodi utéct. V záchranném člunu se ocitl náhodou. „Neměl jsem ani záchrannou vestu, tu svou jsem dal pasažérovi. Usazoval jsem lidi do člunů, když jsem uklouzl a skončil v jednom ze člunů,“ vysvětloval Schettino předčasné opuštění parníku. Loď prý byla příliš nahnutá a zpátky se proto nemohl dostat. „Pomohl jsem stovkám lidí,“ tvrdil kapitán. Schettino se rovněž vyjádřil k riskantnímu manévru. „Přiblížení bylo plánované. Nebylo to poprvé, stejný přibližovací manévr vmístě jsem už třikrát, čtyřikrát dělal,“ přiznal kapitán při výslechu. „Tentokrát jsem ale udělal chybu, měl jsem dříve zatočit, útes jsem ale neviděl,“ popsal.

Na Concordii zemřel maďarský houslista

Maďarský houslista zemřel, když se vrátil pro nástroj do kajuty

* První identifikovanou obětí se včera stal 38letý maďarský houslista Sándor Fehér. Na lodi zpříjemňoval pasažérům svoji hudbou cestu.

* Pianista, který s ním hrál, vypověděl, že Fehér už měl na sobě záchrannou vestu, když se rozhodl vrátit do kajuty pro svůj nástroj. Cestou jej ale viděli, jak pomáhal oblékat vesty plačícím dětem.

* Fehérovo tělo přijela do italského Grosetta identifikovat jeho matka. Zatím je potvrzeno celkem 11 mrtvých, 22 lidí se pohřešuje.

Osmatřicetiletý Sandor Feher pracoval na lodi jako houslista

Osmatřicetiletý Sandor Feher pracoval na lodi jako houslista

Skutečnost, že loď se v minulosti přiblížila k pobřeží, potvrzují i data zveřejněná společností Lloyd’s List Intelligence, která se specializuje na námořní dopravu. Podle záznamů z družic plulo plavidlo loni v srpnu jen 230 metrů od břehů Toskánska.
Schettino se ve středu nad ránem vrátil z vazby do svého domova v Sorrentu. Kvůli rozhodnutí soudu propustit kapitána z cely do domácího vězení panuje nyní mezi úřady napětí. Prokuratura totiž se Schettinovým propuštěním nesouhlasí. „Je možné, že by mohl utéci nebo že by mohl z domova kontaktovat lidi, kteří se podíleli na velení,“ řekl prokurátor Francesco Verusio deníku Corriere della Serra. A předeslal, že hodlá rozhodnutí soudu zvrátit. Soud si však za svým krokem stojí. „Nejde poslat někoho do vazby jen proto, že si to přeje veřejnost,“ hájila rozhodnutí soudkyně Valeria Montesarchiová.

Zbabělý kapitán se stal terčem posměchu

Hovor mezi kapitánem lodi Concordia a šéfem záchranářů inspiroval Italy k nejrůznějším vtípkům. Trička s nápisem "Vrať se palubu, ty k..!" se stala hitem. Odkazuje na komunikaci obou mužů, ve které záchranář nabádal kapitána, aby se vrátil na svou potápějící se loď.

Vrať se na palubu, ty k...!, nápis na tričku odkazuje na komunikaci s kapitánem a koordinátorem evakuace

Záchranáři včera ráno museli přerušit pátrání po pohřešovaných. Vrak se totiž opět posunul z místa, pokračovat v průzkumu by tak bylo pro potápěče riskantní. Úřady stále pohřešují ještě 22 lidí. Počet obětí se zatím ustálil na 11.Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!
Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!

Po celý týden soutěžte o kosmetiku oblíbenou dětmi i maminkami. Vyhrajte tu nejjemnější péči, která je vhodná pro potřeby citlivé dětské pokožky a...

Mohlo by vás zajímat