130 let
Francouzský prezident Emmanuel Macrone zdraví bývalého francouzského prezidenta...

Francouzský prezident Emmanuel Macrone zdraví bývalého francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho. | foto: Reuters

‚Kmotr není nikdy daleko.‘ Macron doplnil novou vládu Sarkozyho lidmi

Svět
  •   5:00
PAŘÍŽ/PRAHA - Když v pátek Elysejský palác ohlásil, že vláda premiéra Édouarda Philippea podala demisi, začala média okamžitě spekulovat, kdo se dostane do jejího čela. Do paláce Matignon, který je sídlem francouzského předsedy vlády, nakonec usedl muž, kterého čekal jen málokdo - pětapadesátiletý Jean Castex.

Nová vláda měla předznamenat nový začátek volebního období prezidenta Emmanuela Macrona. Měla přinést potřebné změny pro plánované reformy v oblasti důchodů, pracovního trhu i ekologie. Namísto toho však francouzská média hovoří o něčem jiném. O složení nového kabinetu, ze kterého je až příliš cítit jméno bývalého francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho.

Jean Castex, nový francouzský premiér na fotce z 19. května.

Samotný Castex měl v minulosti velmi blízko k bývalé hlavě státu. Do vyšších pater politiky se dostal právě díky Sarkozymu, který jej vytáhl na pozici poradce v Elysejském paláci z pozice starosty malého pyrenejského města Prades. Podle informací deníku Le Monde novopečený premiér volal Sarkozymu téměř okamžitě poté, co byl jmenován šéfem kabinetu.

V pondělí Elysejský palác oznámil složení nové vlády a ukázalo se, že blízko k bývalému prezidentovi nemá jen samotný premiér. „Všechny cesty vedou k Sarkozymu,“ komentoval situaci deník Le Figaro, který připomněl, že s bývalou hlavou státu spolupracoval například nový šéf ministerstva vnitra Gérald Darmanin, nová ministryně kultury Roselyne Bachelotová, ale i nový ministr spravedlnosti Éric Dupond-Moretti.

Ministr spojený s odposlechy

Darmanin působil u Sarkozyho jako šéf tiskového odboru, Bachelotová byla jeho ministryní zdravotnictví mezi lety 2007-2010. Dupond-Moretti je z této trojice nových šéfů rezortů nejzajímavější figurou. Mediálně známý advokát se totiž ve Francii nechvalně proslavil tím, že se objevil na policejních nahrávkách v případech podezření z korupce, kterému čelil právě Sarkozy. 

„Dupond-Moretti byl například v březnu roku 2014 v zákulisí na koncertě manželky bývalého prezidenta Carly Bruniové-Sarkozyové,“ připomíná Le Figaro. Deník Le Monde pak dodává, že nový ministr spravedlnosti podal kvůli odposlechům žalobu na stát a zároveň naznačuje, že to mohl být Dupond-Moretti, kdo mohl Sarkozyho varovat, že je odposloucháván.

„Kmotr není nikdy příliš daleko,“ komentovala nastalou situaci pro RTL novinářka Marie-Pierre Haddadová. A připomněla, že ve Francii „není žádným velkým tajemstvím, že Emmanuel Macron udržoval vztahy s Nicolasem Sarkozy prakticky od začátku svého pětiletého volebního období.“ Šéf Elysejského paláce dokonce vyhledával rady svého předchůdce i v době pandemie.

Jejich vztah ale „vždy trápil bývalou hlavu státu Françoise Hollanda,“ dodala Haddadová. Macron totiž sloužil jako ministr v Hollandeově socialistické vládě.

Otisky bývalého prezidenta lze však najít i dalších členech vlády. Se Sarkozym v minulosti spolupracoval i Macronův staronový ministr financí Bruno Le Maire. Pod vedením premiéra Françoise Fillona působil v letech 2009-2012 jako ministr zemědělství.

Celkově ale média změny v Macronově vládě hodnotí jako velmi mírné. Na původně očekávané radikální řezy nedošlo a posty si mimo Le Maire udrželi i šéfové rezortů zahraničí, zdravotnictví či obrany. O svůj post ale přijdou například ministryně životního prostředí Élisabeth Borneová, jejíž resort patří k Macronovým hlavním programovým prioritám, či Christoph Castaner, který čelil kritice v souvislosti s policejním násilím.

Autor: mh
  • Vybrali jsme pro Vás