130 let

Jedna z ukrajinských knihoven po zásahu ruskou raketou. (14. října 2022) | foto: Profimedia.cz

Ukrajinské knihovny vyřadily miliony knih ze sovětské éry a v ruštině

Svět
  •   7:14
Ukrajinské knihovny od ruské anexe Krymu až do loňského listopadu vyřadily přibližně 19 milionů výtisků knih, které vyšly v dobách Sovětského svazu nebo byly v ruštině. Co se s vyřazenými knihami stalo, není jasné.

„Vyřazeny byly také některé knihy ze sovětské éry v ukrajinštině,“ uvedla ukrajinská poslankyně Jevhenije Kravčuková, která je místopředsedkyní parlamentního výboru pro humanitární a informační politiku. Z 19 milionu vyřazených výtisků podle ní bylo 11 milionů v ruštině. „Existují také doporučení vyřadit a odstranit knihy, jejichž autoři podpořili ozbrojenou agresi proti Ukrajině,“ dodala.

Poté, co Rusko v roce 2014 anektovalo ukrajinský poloostrov Krym, začala Ukrajina ve zvýšené míře omezovat používání ruských knih. Proces takzvané derusifikace nabral na obrátkách, když Rusko téměř před rokem Ukrajinu vojensky napadlo.

V polovině loňského roku Ukrajina omezila distribuci ruských knih ve snaze dále zpřetrhat kulturní vazby mezi oběma sousedními zeměmi a zrušit politiku, která podle kyjevských úřadů po staletí potlačovala ukrajinskou identitu.

„Obecně je poměr knih v ruštině a ukrajinštině v našich knihovnách velmi žalostný,“ řekla Kravčuková. „Proto nyní hovoříme o tom, že je nutné co nejdříve obnovit fondy a nakoupit knihy v ukrajinském jazyce,“ dodala s tím, že asi 44 procent knih v ukrajinských knihovnách je v ruštině, zbytek v ukrajinštině nebo jiných evropských jazycích.

Třetina obyvatel mluví rusky

Ukrajinština je jediným úředním jazykem země. Podle průzkumu Kyjevského mezinárodního sociologického institutu z roku 2019 asi polovina obyvatel mluvila převážně nebo pouze ukrajinsky a asi 30 procent převážně nebo pouze rusky.

Ruština i ukrajinština jsou východoslovanské jazyky, ale zatímco většina Ukrajinců umí rusky, Rusové neznalí ukrajinštiny tomuto jazyku rozumí jen obtížně. Ruština stále hraje velkou roli v obchodě, kultuře a médiích.

A v mnoha městech včetně Kyjeva se ruština stále často používá, i když podléhá čím dál větším restrikcím. Právní předpisy ukládají podnikům a dalším institucím povinnost používat pouze ukrajinštinu.

3. července 2022

Autoři: Lidovky.cz, ČTK