6. listopadu 2017 19:29 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Koalice pod vedením Saúdů uzavřela přístavy a letiště v Jemenu

Ádil Džubajr, ministr zahraničí Saúdské Arábie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ádil Džubajr, ministr zahraničí Saúdské Arábie. | foto: Reuters

RIJÁD/PRAHA V reakci na incident, kdy byla v sobotu vypálena z Jemenu raketa směrem k letišti nedaleko saúdské metropole Rijádu, v pondělí koalice pod vedením Saúdské Arábie uzavřela v Jemenu přístavy a letiště. Opatření je označováno za dočasné a nemělo by ohrozit dodávky humanitární pomoci, uvedla agentura AP.

Podle sdělení armády sestřelila raketu saúdská protivzdušná obrana, zařízení tak nezpůsobilo žádné škody. Provoz na rijádském letišti omezen nebyl

K odpovědnosti za incident se přihlásily jednotky jemenských šíitských povstaleckých Húsíů. Jejich televize podle BBC uvedla, že šlo o balistickou raketu dlouhého doletu a že cílem bylo mezinárodní letiště u Rijádu.

Džubajr viní Írán

Sunnitská Saúdská Arábie, která stojí v čele mezinárodní koalice bojující proti rebelům v Jemenu, povstalce z řad Húsíů obvinila z eskalace napětí v regionu a současně obvinila Írán, že jim dodává rakety a další zbraně, což může být vnímáno jako „válečný akt“. Teherán ale tvrzení, že povstalcům poskytuje zbraně, dlouhodobě odmítá.

Působení Íránu v regionu a jeho dominantní vliv na oddíly Húsíů jsou „jasným příkladem agrese a snahy ohrozit sousední státy, což ohrožuje mír a bezpečnost v regionu a ve světě“, uvedla koalice s tím, že činnost Íránu může vnímat jako vyhlášení války Saúdské Arábii. V prohlášení také stojí, že Saúdská Arábie si vyhrazuje právo přiměřeně na kroky Íránu reagovat.

Ve stejném duchu v pondělí hovořil také saúdskoarabský ministr zahraničí Ádil Džubajr, který prohlásil, že jeho země si vyhrazuje právo odpovědět na „nepřátelské akce“ Íránu. Džubajr také prostřednictvím svého twitterového účtu vzkázal, že íránské vměšování v regionu škodí sousedním zemím a mezinárodnímu míru a bezpečnosti.

Írán se od problému distancuje

Džubajrův íránský protějšek Džavád Zaríf v pondělí na twitteru zareagoval slovy, že Saúdská Arábie obviňuje Teherán z důsledků svých vlastních agresivních válek. „Saúdská Arábie se účastní agresivních válek, zastrašování v regionu, destabilizujícího jednání a riskantních provokací. Z důsledků viní Írán,“ napsal Zaríf.

Saúdskoarabské vzdušné síly už v minulosti uváděly, že rakety vystřelené z Jemenu byly zneškodněny. V červenci například oznámily, že sestřelily raketu, kterou Húsíové vystřelili k Mekce. Sobotní útok byl ale první, při němž byly ohroženy hustě osídlené oblasti u saúdského hlavního města. Rijád je vzdálen od jemenských hranic asi 1000 kilometrů.

Menšinoví Húsíové bojují proti vládě prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, kterou podporuje koalice v čele s Rijádem. Od března 2015, respektive od intervence arabské koalice, si boje v Jemenu vyžádaly více než 8000 lidských životů.

ČTK