31. května 2019 16:02 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Koalice vedená USA zabila v Sýrii a Iráku přes 1300 civilistů. Exilové skupiny hovoří o desetinásobku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Lenka Kliceprová/Markéta Kutilová - Ve válce

Damašek/Bagdád Spojenými státy vedená koalice, která bojuje proti radikálnímu uskupení Islámský stát (IS), oznámila, že od roku 2014 neúmyslně zabila více než 1300 civilistů v Iráku a Sýrii. Exilové skupiny, které boje v těchto zemích sledují, ale uvádějí, že skutečný počet civilních obětí dosahuje až desetinásobku, informoval v pátek zpravodajský server BBC News.

V prohlášení koalice uvedla, že od začátku bojů proti IS před téměř pěti lety provedla 34 502 náletů. Koalice se do boje proti IS zapojila poté, co tato islamistická skupina obsadila v Iráku a Sýrii rozsáhlou část území, zavedla brutální vládu nad milióny lidí, kteří na něm žili a prováděla po celém světě smrtící útoky, anebo k nim podněcovala či inspirovala.

Oficiálně přiznaná bilance civilních obětí je ale v ostrém kontrastu k tvrzení organizací na ochranu lidských práv a skupin monitorujících situaci v daných oblastech. Minulý měsíc došlo vyšetřování aktivistů k závěru, že jen během pěti měsíců koaličních náletů na syrské město Rakka v roce 2017 bylo zabito více než 1600 civilistů.

Podle organizace Airwars, monitorující úmrtí při náletech v Sýrii, zabila koalice, kterou kromě USA tvoří mimo jiné britští či francouzští vojáci, dosud asi 8000 až 13 000 civilistů.

ČTK

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.