Boje už mají desítky obětí, tento týden při náletu na severu zemřelo přes 40 běženců v jednom uprchlickém táboře. Podle dětského fondu OSN UNICEF je mezi oběťmi týdenních bojů na 60 dětí.
V Jemenu zemřely desítky uprchlíků, ministr prosí o pozemní vojsko |
Navzdory sedmidenním vojenským operacím se zatím koalici nepodařilo zajistit prezidentovi Abdar Rabbúovi Mansúrovi Hádímu kontrolu nad jižní oblastí v Adenu a okolí, kde má své stoupence.
V noci na středu odtud bylo slyšet palbu a výbuchy. Bojovalo se také o vojenskou základnu, na níž jsou vojáci, kteří se hlásí k Hádímu předchůdci Alímu Abdalláhovi Sálihovi. Tato základna je právě u města Hudajdá a poblíž je mlékárna. Jedno z koaličních letadel zasáhlo tento provoz a také sklad pohonných hmot.
Sálih po politických protestech začátkem roku 2012 odstoupil, ale zůstal v Jemenu a stojí za ním stále část země a také vojska. Tito vojáci nyní bojují proti zbytku armády věrné Hádímu.
Prezidenta šíité drželi letos v domácím vězení, dokud z něj v únoru neuprchl do Adenu. Nyní je v Saúdské Arábii, která chce v boji proti šíitům pokračovat, dokud nezajistí Jemenu stabilitu. Viní z podpory šíitů Írán, který přiznává pouze humanitární pomoc.
OTÁZKY A ODPOVĚDI. Jemen: krvavá šachová partie mocných |
Náměstek íránského ministra zahraničí Hosejn Amír Abdolláhján požádal generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna, aby zastavil nálety v Jemenu. „Vojenské řešení v Jemenu je odsouzeno k nezdaru. Jediným východiskem je národní dialog bez vnějšího zasahování,“ řekl náměstek, který se s Pan Ki-munem sešel na mezinárodní dárcovské konferenci pro Sýrii, jež se konala v úterý v Kuvajtu.
The Guardian view on Yemen: civilians paying the price for regional rivalries | Editorial http://t.co/7kZp2vg4Pw
— The Guardian (@guardian) 1. Duben 2015