Sobota 12. června 2021svátek má Antonie 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Atomová válka na dosah ruky: jaderný kufřík dal Trumpovi moc nad stamiliony životů

Inaugurace Donalda Trumpa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Inaugurace Donalda Trumpa. | foto: ČTK

WASHINGTON/PRAHA Jednou z nejčastějších výhrad vůči novému prezidentovi je jeho nepředvídatelnost, tu ostatně připouštějí i někteří jeho příznivci. I přesto se ale Donald Trump stává v okamžiku své inaugurace mužem, který má klíč k zahájení atomové války.

Nového prezidenta bude na každém kroku sledovat voják nesoucí černý, přes 20 kilogramů těžký kufřík, kterému se také přezdívá jaderný „fotbal“. Uvnitř jsou uloženy kódy k aktivaci zbraní, válečné plány a speciální přístroj pro komunikaci.

Spojené státy mají nyní podle odhadu Asociace pro kontrolu zbraní asi 6800 jaderných hlavic, z čehož 2800 tvoří už vyřazená zařízení čekající na likvidaci. Takovýto arzenál by v případě války mohl zabít stovky milionů lidí.

Donald Trump s manželkou Melanií a nejmladším synem Barronem při průvodu...
Slavnostní oběd u příležitosti inaugurace Donalda Trumpa

Deník Washington Post v pátek v této souvislosti připomněl Trumpův srpnový brífink o národní bezpečnosti, na němž se tehdejší prezidentský kandidát údajně třikrát zeptal: „Proč nemůžeme použít jaderné zbraně?“ Po vítězství ve volbách pak v jednom z­ tweetů vyzval k rozšíření jaderné kapacity USA a naznačil, že by se nebránil opětovnému závodu v jaderném zbrojení.

Později Trump otočil a při rozhovoru pro evropská média mluvil naopak o jaderném odzbrojování jako o­ součásti možné budoucí dohody s Ruskem.

Trump se neubrání tlakům

V říjnu podepsalo deset bývalých vysokých důstojníků pověřených dohledem nad jadernými zbraněmi společný dopis, v němž usoudili, že Trump není vhodnou osobou pro post nejvyššího velitele ozbrojených sil. „Tlaky, kterým systém vystavuje jednu osobu, jsou ohromné a vyžadují enormní rozvahu, úsudek, sebeovládání a diplomacii. Donald Trump tyto kvality nemá,“ napsali v prohlášení.

Trumpem vybraný ministr energetiky Rick Perry, jehož resort dohlíží na skladování jaderných zbraní, pak musel v části svého „grilování“ v­ Kongresu vysvětlovat, proč v roce 2012 navrhoval ministerstvo energetiky zrušit.

Málokdo pochybuje o­ Trumpově militarismu a touze ukázat zemi v pozici síly. Nejmenovaný zdroj z přípravy inaugurace serveru Huffington Post řekl, že Trump zvažoval uspořádání vojenské přehlídky s tanky a raketami, Pentagon to prý odmítl. Souhlasil ale s leteckým přeletem nad oslavami, prvním od roku 1949.

Ve chvíli, kdy jsou prezidenti konfrontováni s jadernou realitou, cítí mnozí pohnutí. „Byl tišší a zachmuřenější, než jsem ho viděl kdykoliv předtím,“ napsal o­ Billu Clintonovi po jeho bezpečnostním brífinku jeho poradce George Stephanopoulos. Podobné „školení“ čeká i Trumpa.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...