20. července 2011 21:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kohlův obraz: kariéra přednější než rodina

Západoněmecký kancléř Helmut Kohl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Západoněmecký kancléř Helmut Kohl | foto: Reprofoto

BERLÍN/PRAHA Helmut Kohl je osobou, která Němce neustále fascinuje. Kancléř sjednotitel má v historických knihách již nyní zajištěné nezpochybnitelné místo. Stále se ale rozhoduje, jak přesně bude jeho dějinný obraz vypadat.

Šrámem na Kohlově pověsti byla především stranická aféra s černými konty na konci 90. let. Navíc i samotné sjednocení zejména na východě země občas vyvolává "kocovinu".

V posledních týdnech jsou Němci svědky toho, jak média propírají Kohlovy rodinné poměry. A Kohlovi hrozí, že do paměti příštích generací vstoupí jako pouhý technolog moci, jemuž byla kariéra přednější než rodina.

"Žít, nebo být žit"

Exkancléř byl vždy bytostně politický člověk, veřejná služba si u něj i podle velkého článku časopisu Der Spiegel vybrala daň v rodinném životě. Kohl má dva syny – Waltera a Petera. První z nich nedávno vydal knihu s názvem Leben oder gelebt werden (Žít, nebo být žit), ve které, byť taktně, popisuje komplikovaný vztah s otcem.

KOHL LONI OSLAVIL OSMDESÁTKU

Například zde píše, že pro Kohla skutečnou rodinu představovala jeho Křesťanskodemokratická unie (CDU). Až na několik málo výjimek by se prý nikdy kvůli rodinné záležitosti nevzdal stranické nebo vládní akce. "Můj otec neměl čas a ano, ani zájem," tvrdí.

Pro obě děti nebylo snadné vymanit se ze stínu slavného a úspěšného otce. (Peter je dnes investiční bankéř, Walter podnikatel.) Rodinný život Helmuta Kohla byl přitom svého času považován za ideální.

Helmut Kohl s manželkou Hannelore, která si vzala život

Charakteristické jsou některé fotografie z minulosti, na kterých je zachycen Kohl, Peter a Walter ještě jako chlapci a také Hannelore Kohlová, plavovlasá Kohlova manželka. Všichni působí šťastně. (Otázkou je, do jaké míry byly tyto fotografie strojené.)

"Od našeho psa jsem se hodně naučila"

Samostatnou kapitolu představuje Hannelore Kohlová, která před deseti lety spáchala sebevraždu. Trpěla totiž vzácnou alergií na světlo. Konec života musela trávit v potemnělé místnosti a obtíže jí prý činilo i světlo vycházející například z televize.

Novinář Heribert Schwan, který k ní měl před koncem života blízko, nedávno publikoval knihu s titulem Die Frau an seiner Seite – Leben und Leiden der Hannelore Kohl (Žena po jeho boku – život a bol Hannelore Kohlové).

DOPIS PREZIDENTA KLAUSE

V knize, která se také stala bestsellerem, líčí, jak Kohlová sice na jednu stranu kancléři usilovně vytvářela potřebné zázemí, na druhou stranu ji prý povinnosti spojené s jejím postavením ubíjely. "Člověk musí především umět čekat," říkala Kohlová.

"Ale po čtyřech pěti hodinách skutečného čekání je možné jen od psa očekávat, že se bude radovat. Od našeho psa jsem se hodně naučila," dodávala.

Společný nepřítel

Komunikace Waltera Kohla s jeho otcem byla v posledních letech velmi komplikovaná. Před několika týdny se zdálo, že se podaří vztah vylepšit. Kohl i jeho synové si našli společného nepřítele: vinili Schwana z toho, že zneužil to, že se mu Kohlová svěřovala. Ten ale naopak minulý týden předhazoval Kohlovým synům pokrytectví. Díky svému původu prý měli také výhody.

BÝVALÝ KANCLÉŘ KRITIZUJE MERKELOVOU

Navíc se nedávno konala vzpomínka na Hannelore. Kohl se jí ale nakonec nezúčastnil. Těžko zjistit úplně přesný důvod. Kohlovi synové se každopádně prý již dlouho nemohou smířit s tím, že velký vliv na jejich otce má jeho druhá žena, ekonomka Maike Richterová.

Samotnému Kohlovi, jehož zdraví je nyní podlomené, vadí, že se jeho soukromí řeší veřejně. Výtky jeho syna pro něj byly také bolestné. Nevěděl prý ani, jak jim má čelit, aniž by spor dále rostl. Už dříve si stěžoval na politickou naivitu svých synů a na to, že nemají dostatečné pochopení pro náročnost jeho úřadu.


Adecco spol. s r.o.
PRACOVNÍK NA BODOVÉ SVÁŘENÍ, 2 směny

Adecco spol. s r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 19 000 - 21 000 Kč