10. ledna 2018 16:03 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Angarský maniak‘ má na svědomí dalších 59 vražd, věří vyšetřovatelé. Stane znovu před soudem

Rusko znovu soudí Michaila Popkova | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rusko znovu soudí Michaila Popkova | foto: Reprofoto

MOSKVA Bývalý ruský policista, který již byl odsouzen na doživotí za zavraždění 22 žen, stanul v úterý znovu před soudem v Irkutsku. Třiapadesátiletý Michail Popkov se má zodpovídat před spravedlností kvůli obvinění z 59 dalších vražd, což by z něj udělalo nejhoršího sériového vraha v dějinách současného Ruska, napsala agentura AFP. Proces začal za zavřenými dveřmi, tedy s vyloučením médií a veřejnosti.

Popkov je přezdívaný „angarský maniak“ podle sibiřského města, kde své zločiny páchal. V lednu 2015 jej soud v Irkutsku odsoudil na doživotí za znásilnění a zavraždění nejméně 22 žen - to mu byl soud schopen prokázat. Mladé ženy zabíjel v Angarsku „při nočním čištění od nepravostí“, jak posléze tvrdil. Vyšetřovatelé bývalého policistu podezírají, že může mít na svědomí i desítky dalších životů.

Popkov vraždil v druhé polovině 90. let, kdy v Angarsku po večerech a v noci mizely mladé ženy, jejichž mrtvoly byly později nacházeny v lesích, u silnic či na hřbitovech v okolí města. Oběťmi se nestávaly jen prostitutky, ale také například učitelka a prodavačka. Řádění „angarského maniaka“ budilo v regionu paniku, než náhle ustalo; Popkov později vysvětlil, že se nakazil pohlavní nemocí, která jej připravila o vražedné nutkání.

Popkov jako policista dlouho unikal podezření, přestože jej prý už v roce 1998 identifikovala jedna ze dvou dívek, která útok přežila. Policistovi ale postačila výmluva, že je asi násilníkovi podobný, a podezíravý prokurátor byl přeložen. Případ byl vyřešen až po letech, a to při obnoveném vyšetřování.

„Zabíjel jsem pouze ženy, které mi vlezli do auta a chtěly se pobavit“

Kriminalisté v několika případech zaznamenali na místě činu stopy pneumatik terénního vozu Lada Niva. Analýzy DNA majitelů všech těchto vozů v okolí se stopami zanechanými na tělech zavražděných žen nakonec vedly k odhalení. V roce 2012 byl Popkov zatčen ve Vladivostoku.

„Říkal, že zabíjel pouze ženy, které mu vlezly do auta a chtěly se pobavit. Ale svědectví dvou přeživších této verzi odporují,“ uvedla tehdy v ruské televizi prokurátorka Olga Mužikovová. „Lákal ženy do svého auta. Je to obyčejný sériový vrah,“ dodala.

I předchozí soudní proces v Irkutsku se odehrával za zavřenými dveřmi, média mohla přímo sledovat jen vynesení rozsudku.

Pokud bude Popkov usvědčen z 81 vražd, spáchaných v letech 1992 až 2010, překoná smutné rekordy vytvořené dvěma jinými nechvalně proslulými vrahy.

Bývalý učitel Andrej Čikatilo (57) byl v roce 1994 popraven v jihoruském Novočerkassku poté, co jako „rostovský zabiják“ byl uznán vinným z mimořádně krutých vražd 52 lidí: 21 chlapců, 14 děvčat a 17 žen; jeho nejmladší oběti bylo pouhých sedm let. Sám se přiznal k 55 vraždám.

Alexandru Pičuškinovi, odsouzenému v říjnu 2007 na doživotí, bylo prokázáno 48 vražd převážně mužů, které v Moskvě páchal od roku 1992. Po zatčení v červnu 2006 se doznal dokonce k 63 vraždám. Prý plánoval celkem 64 vražd, aby každá připadla na jedno políčko šachovnice. Pičuškinovi se přezdívalo „bitcevský maniak“ podle lesoparku na okraji Moskvy, kde většinu vražd spáchal, anebo také „šachovnicový vrah“.

ČTK