Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kolem propluly dvě lodě a nepomohly, tvrdí zachránění z Volhy

Svět

  10:43aktualizováno  14:22
KAZAŇ - Parník, který se včera potopil na řece Volze, byl v dezolátním stavu. Tvrdí to zachránění, kteří mezitím dorazili do Kazaně. Podle některých svědků topícím se lidem nepomohly dvě plavidla, která těsně poté, co parník zmizel pod hladinou, proplouvala kolem.

Pozůstalí obětí lodní havárie na řece Volze. foto: Reuters

"Dvě lodě nezastavily. A to jsme a ně mávali", řekl stanici Vesti24 muž ze skupinky zachráněných na břehu veletoku.

Podle ruských internetových zdrojů už při vyplutí lodi z přístavu v Kazani bylo pouhým okem vidět, že se loď naklání na pravobok.

Záběry parníku Bulgarija před tragédií

"Loď šla ke dnu během tří minut, nikdo nás nevaroval, parník se položil na pravobok a okamžitě se potopil. Plavidlo bylo na první pohled ve velmi špatném stavu", cituje BBC dalšího ze svědků.

Asi padesát potapěčů prohledávalo v ranních hodinách řeku Volhu, kde včera došlo k jedné z nejhorších lodních havárií. Ačkoliv úřady zatím oficiálně potvrdily smrt 41 lidí, uvnitř potopeného parníku je podle záchranářů přes sto mrtvých těl.

Lodní tragédie desetiletí

"Potápeči klepali do trupu lodi v naději, že se někdo ozve, to se ale nestalo, " řekl v televizni stanici NTV Šéf záchranářů Igor Panshin. "V lodní restauraci pak svítilny odhalily desítky mrtvých těl, "dodal Panshin.

Nestačil svou ženu zachytit

Plavidlo bylo údajně vyrobené v Československu

Parník byl podle listu Kommersant postaven v bývalém Československu, v loděnicích v Komárně, v roce 1955.

Dosahoval rychlosti až 22 kilometrů v hodině a po modernizaci měl kapacitu 140 cestujících. Lístek na dvoudenní plavbu stál od tisíce do 3800 rublů (asi 600 až 2300 Kč).
Zdroj: ČTK


"Můj zeť se snažil podat ruku své ženě, ale ona se nestačila chytit. Nepodařilo se mu jí vytáhnout," řekla stanici Rossiya 24 jedna z příbuzných oběti neštěstí.

"Asi třicet dětí si těsně před tím, než loď začala klesat ke dnu, přišlo hrát na palubu", svěřil se jeden s přeživších s tím, že se obává, že žádné z dětí nepřežilo.

Podle ministerstva pro mimořádné situace výletní parník Bulgarija plul z města Bolgar do hlavního města ruské republiky Tatarstán Kazaně. Potopil se během bouře v odpoledních hodinách, asi tři kilometry od břehu a v hloubce asi dvou desítek metrů. Příčina neštěstí se vyšetřuje.

Prezident Dmitrij Medveděv vyhlásil na úterý v celé zemi státní smutek.

V místě nehody je řeka Volha široká několik kilometrů.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!