Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kolumbie bojuje proti povstalcům vánočním stromkem

Svět

  9:05
BOGOTÁ - Kolumbijská armáda pronikla na území ovládané ultralevicovou organizací Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC) - aby tam ozdobila velký vánoční strom. Partyzány tak prý chce přimět ke složení zbraní. Podle agentury DPA to oznámilo kolumbijské ministerstvo obrany.
vánoční strom - ilustrační foto

vánoční strom - ilustrační foto foto: Archiv Lidovky.cz

Na pětadvacet metrů vysoký strom v pohoří Macarena kolumbijské
elitní jednotky umístily tisíce světel a transparent s nápisem "Když mohly Vánoce dorazit až do pralesa, pak i ty se zvládneš dostat domů. Slož zbraně, o Vánocích je všechno možné".

Operace Vánoce a vrtulníky Blackhawk
Ozbrojený konflikt v Kolumbii trvá už přes 40 let. Marxistické hnutí FARC v uplynulých letech utrpělo několik těžkých porážek a někteří z jeho čelných vůdců byli zabiti. Střety s bezpečnostními silami a policií však pokračují dál.

Server BBC uvedl, že "operace Vánoce" se neobešla mimo jiné bez vrtulníků typu Blackhawk. Na místě jsou prý snímače reagující na pohyb, které rozsvítí světla na stromku, když se ozbrojenci přiblíží. Stejným způsobem prý chce armáda "obdarovat" dalších devět povstaleckých oblastí.

Rok 2010 v obrazech

FARC mají podle úředních odhadů asi 8000 bojovníků. Kromě toho v zemi působí ještě další levičácká organizace, Vojsko národního osvobození, která disponuje asi 2500 bojovníky. Podle oficiálních údajů uváděných DPA se od ledna úřadům v rámci programu amnestie vzdalo 2411 členů ilegálních ozbrojených skupin. Je mezi nimi prý také mnoho stoupenců FARC.

Autor:

Mohlo by vás zajímat