3. září 2011 7:51 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kolumbijská policie objevila v poušti dvě tuny kokainu

Kokain (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kokain (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BOGOTÁ Přes dvě tuny kokainu objevila policie v pouštní oblasti na severu Kolumbie. Podle agentury AFP by na zahraničních trzích měla droga cenu 65 milionů dolarů (přes miliardu korun).

Kolumbie: hlavní dodavatel kokainu

Kolumbie je jedním z hlavních dodavatelů kokainu na světové trhy. Podle údajů OSN v loňském roce vyprodukovala zhruba 350 tun tohoto narkotika. Jen o 20 tun méně má na kontě Peru, které v dodávkách fakticky Kolumbii předstihlo. V této andské zemi jsou totiž bezpečnostní složky méně úspěšné v boji proti pašerákům.

Téměř 2,2 tuny kokainu bylo rozděleno do téměř 90 nepromokavých pytlů, napsal v pátek kolumbijský tisk.

Policie drogu objevila v několikametrové hloubce pouště v departementu La Guajira v severním cípu Kolumbie v blízkosti hranice s Venezuelou. Okolnosti nálezu drogy nebyly zveřejněny.

Kokain byl zřejmě vlastnictvím zločineckého gangu Los Rastrojos, který patří v Kolumbii k nejmocnějším. Zčásti jej tvoří bývalí příslušníci polovojenských oddílů, kteří se po jejich rozpuštění v letech 2003 až 2006 začali věnovat obchodu s drogami.

ČTK

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?