18. března 2009 11:17 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kolumbijští povstalci propustili švédského zajatce

Kolumbijští vojáci odvádějí jednoho z členů Revolučních ozbrojených sil - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kolumbijští vojáci odvádějí jednoho z členů Revolučních ozbrojených sil - ilustrační foto. | foto: ČTK

BOGOTÁ Kolumbijští povstalci propustili švédského zajatce, který byl v jejich zajetí od roku 2007. Podle agentury AP jde o posledního známého zahraničního zajatce marxistických Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC).

Propuštění 69letého inženýra Ronalda Larssona se snažila dosáhnout řada švédských nevládních organizací. Muž utrpěl mrtvici a zůstal částečně ochrnutý.

Povstalci jej předali zástupcům policie ve vesnici Tierralta v departementu Córdoba. FARC Larssona unesly v květnu předloňského roku přímo z jeho domu v departementu Córdoba v severovýchodní Kolumbii společně s jeho kolumbijskou manželkou. Té se však podařilo ještě v témže měsíci ze zajetí uniknout.

Podle švédských diplomatických zdrojů byl Larsson jediným zajatým občanem severské země nejen v této jihoamerické zemi, ale ve světě vůbec.

Není známo, jestli bylo zaplaceno za muže výkupné, ačkoliv zřejmě právě kvůli němu byl Švéd unesen.

ČTK