19. února 2017 8:45 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kolumbijští povstalci skládají zbraně. Ukončení padesátiletého konfliktu je blízko

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Prezident Kolumbie a vůdce FARC po podpisu mírové smlouvy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Kolumbie a vůdce FARC po podpisu mírové smlouvy | foto: ČTK

BOGOTÁ Poslední ze zhruba 6 900 povstalců z organizace Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC) se v sobotu přesunuli do tranzitních zón, kde mají složit zbraně. Informovala o tom v neděli agentura AP s odvoláním na místní představitele. Povstalci tak dokončili klíčový krok v naplňování mírové dohody, která by měla ukončit více než padesátiletý ozbrojený konflikt v zemi.

Úřady v sobotním prohlášení oznámily, že posledních 300 rebelů z FARC dorazilo do tranzitní zóny v departementu Caquetá. Následovali tak tisíce povstaleckých bojovníků, kteří se v uplynulých týdnech shromáždili ve 26 demobilizačních oblastech, kde mají začít odevzdávat zbraně členům monitorovacích týmů pracujících pod záštitou OSN.

Mluvčí pozorovatelské mise OSN v Kolumbii Carolina Azevedová potvrdila, že přesun povstaleckých bojovníků do tranzitních zón byl dokončen, napsala agentura AP. Většina povstalců absolvovala dlouhou cestu pěšky, autobusem a lodí poté, co opustili své tábory v džungli. V tranzitních zónách budou rebelové také zaregistrováni. Zůstat by zde měli do 31. května, pak se vrátí do civilního života.

Podle zpravodajského serveru BBC News si povstalci stěžují, že v tranzitních zónách pro ně nebylo připraveno zázemí.

Původní dohoda o konci více než padesátileté občanské války v Kolumbii, která si vyžádala životy čtvrt milionu lidí, byla podepsána loni září. Předcházela jí čtyřletá jednání v Havaně. Voliči ji ale 2. října v referendu odmítli. Jejím odpůrců se nelíbilo zejména to, že se někdejší povstalci budou moci účastnit politického života. Upravenou verzi dokumentu pak kolumbijský prezident Juan Manuel Santos a zástupci FARC podepsali v listopadu.

ČTK
  • 0Diskuse