Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Komise OSN rozhodla ve prospěch zakladatele WikiLeaks Assange, píše BBC

Afghánistán

  10:41aktualizováno  10:54
LONDÝN - Komise při Radě OSN pro lidská práva posuzující případ Juliana Assange rozhodla ve prospěch zakladatele serveru WikiLeaks, který se tři roky skrývá před zatčením na ekvádorské ambasádě v Londýně. Uvedla to ve čtvrtek zatím bez bližších podrobností britská zpravodajská stanice BBC. Oficiální oznámení komise se čeká v pátek. Britská policie ujistila, že se v každém případě hodlá řídit platným zatykačem.

Zakladatel WikiLeaks Julian Assange foto: Reuters

Assange předtím prohlásil, že je připraven v pátek opustit ambasádu a nechat se zadržet, pokud komise OSN rozhodne v jeho neprospěch.

„Pokud OSN zítra (v pátek) oznámí, že jsem svůj případ proti Spojenému království a Švédsku prohrál, opustím o pátečním poledni ambasádu a nechám se zadržet britskou policií,“ uvedl Assange v prohlášení zveřejněném na twitteru WikiLeaks. „Když ale zvítězím a jednání státních stran bude shledáno protiprávním, očekávám, že mi bude okamžitě vrácen pas a že budou ukončeny pokusy zadržet mě,“ dodal.

Zakladatel WikiLeaks Assange se nechá zadržet. Pokud OSN rozhodne proti němu

Britská policie nicméně v reakci dala najevo, že Assange zadrží v každém případě, jakmile ekvádorské velvyslanectví opustí. „Zatykač stále platí. Jestliže ambasádu opustí, učiníme vše pro to, abychom ho zatkli,“ řekl podle agentury Reuters policejní mluvčí v Londýně.

BBC na svém webu napsala, že „vyrozuměla“, že komise OSN rozhodne ve prospěch Assange a bude konstatovat, že byl „svévolně zadržován“. Nicméně WikiLeaks uvedl, že počká na „oficiální potvrzení“.

Assange v roce 2014 podal stížnost na Británii a Švédsko a věcí se začala zabývat ženevská pracovní skupina pro svévolná zadržování při Radě OSN pro lidská práva. Očekává se, že skupina tvořená právními experty zveřejní své rozhodnutí v pátek. Pokud uzná, že Australan je zadržován protiprávně, předpokládá se, že OSN vyzve Británii a Švédsko, aby mu nebránily v pohybu. Rozhodnutí skupiny v minulosti opakovaně vedla k propuštění zadržovaných.

Jeden z Assangeových švédských právníků Per Samuelson uvedl, že pokud zmíněná pracovní skupina OSN dospěje k závěru, že čas strávený jeho klientem na velvyslanectví byl vazbou, měl by být Assange okamžitě propuštěn, i když rozhodnutí tohoto orgánu nejsou právně závazná.

„Je to velmi významný orgán a ten by řekl, že postup Švédska je v rozporu s Evropskou úmluvou o ochraně lidských práv,“ řekl Samuelson podle Reuters.

Julian Assange
Julian Assange drží disky s daty o klientech švýcarské banky.

Na velvyslanectví Ekvádoru v Londýně se Assange uchýlil v červnu 2012, o dva měsíce později mu tato jihoamerická země udělila politický azyl. Švédsko ho viní ze znásilnění. Případy některých jeho údajných sexuálních deliktů z roku 2010 už švédská prokuratura v létě kvůli promlčení odložila. Assange všechna obvinění odmítá a tvrdí, že je to léčka, aby mohl být ze Švédska vydán do USA.

Americká justice viní zakladatele serveru WikiLeaks z vyzrazení tajných informací. Projekt WikiLeaks vznikl v roce 2006 a od začátku se zaměřoval na zveřejňování tajných vládních dokumentů. Velký poprask způsobil v roce 2010, kdy zpřístupnil tajné americké dokumenty o válce v Iráku či v Afghánistánu. WikiLeaks zveřejnil na čtvrt milionů tajných dokumentů, které mapují fungování americké diplomacie od roku 1966 až do února 2010. Mimo jiné obsahují důvěrnou komunikaci více než 270 zastupitelských úřadů USA po celém světě.

Případ Juliana Assange

  • Prosinec 2006 - Vytvořen portál WikiLeaks, který se zaměřuje na zveřejňování tajných vládních dokumentů a dalších citlivých dat (například údajů o velkých firmách).
  • Leden 2007 - Portál slovy spoluzakladatele Juliana Assange oznámil, že se mu díky "mezinárodní spolupráci" podařilo shromáždit už více než milion dokumentů.
  • 5. dubna 2010 - Na WikiLeaks byla zveřejněna videonahrávka z roku 2007, na níž posádka amerického vrtulníku střílí do skupiny údajných iráckých ozbrojenců. Byli v ní i dva pracovníci agentury Reuters, včetně reportérů zemřelo 12 lidí.
  • Červenec 2010 - Do vazby byl vzat americký specialista vojenské tajné služby Bradley Manning kvůli podezření ze zveřejnění přísně tajných informací. V on-line korespondenci se údajně vychloubal, že získal 260 000 amerických tajných zpráv a odeslal je WikiLeaks.
  • 26. července 2010 - Server zveřejnil kolem 80 000 tajných zpráv, převážně polních hlášení amerických vojáků z let 2004 až 2009.
  • 21. srpna 2010 - Agentury uvedly, že Assange je podezřelý, že týden předtím při návštěvě Švédska obtěžoval jednu ženu a další znásilnil. Stockholmská prokuratura ještě týž den zatykač stáhla s tím, že obvinění je nepodložené.
  • 22. srpna 2010 - Prokuratura oznámila, že Assange je vyšetřován kvůli obtěžování. Na začátku září oznámila švédská státní zástupkyně, že Assange bude vyšetřován i pro podezření ze znásilnění.
  • 18. listopadu 2010 - Švédsko na Assange vydalo mezinárodní zatykač kvůli znásilnění, sexuálnímu obtěžování a nátlaku.
  • 24. listopadu 2010 - Švédský soud zamítl Assangeovo odvolání.
  • 7. prosince 2010 - Assange na žádost Švédska zatkla v Londýně policie a soud na něj uvalil vazbu.
  • 14. prosince 2010 - Londýnský soud nařídil propustit Assange na kauci 240 000 liber (7,1 milionu Kč). Assange pak žil prakticky v domácím vězení v domě svého stoupence v hrabství Norfolk.
  • 24. února 2011 - Britský soud rozhodl, že Assange může být vydán ke stíhání do Švédska.
  • 2. listopadu 2011 - Londýnský soud zamítl odvolání Assange proti jeho vydání.
  • 16. prosince 2011 - Britský nejvyšší soud umožnil Assangeovi, aby se u něj proti vydání odvolal.
  • 30. května 2012 - Britský nejvyšší soud rozhodl, že Assange může být vydán do Švédska. Assange posléze soud požádal o nové projednání případu, jeho žádost však byla v polovině června zamítnuta.
  • 19. června 2012 - Assange požádal na ekvádorské ambasádě v Londýně o politický azyl.
  • 15. srpna 2012 - Britské úřady údajně pohrozily Ekvádoru, že vstoupí na území jeho londýnské ambasády a Assange zatknou.
  • 16. srpna 2012 - Ekvádor se rozhodl udělit Assangeovi na svém londýnském velvyslanectví politický azyl.
  • 5. září 2012 - Britský soud zabavil kauci 200 000 liber (asi 6,3 milionu Kč) složenou za šéfa WikiLeaks Assange.
  • 25. července 2013 - Assange zahájil činnost nově založené politické strany s názvem WikiLeaks. Oznámil i kandidaturu ve volbách do australského Senátu.
  • 8. září 2013 - Na festivalu v kanadském Torontu mělo světovou premiéru životopisné drama o Assangeovi nazvané Fifth Estate (Pátá velmoc). Assange označil film za špatný.
  • 16. července 2014 - Švédský soud potvrdil platnost zatykače na Assange. Jeho verdikt později potvrdil i švédský nejvyšší soud.
  • 18. srpna 2014 - Assange oznámil, že plánuje brzy opustit ekvádorskou ambasádu v Londýně.
  • 3. července 2015 - Francie odmítla žádost o azyl, se kterou se na její úřady Assange obrátil.
  • 13. srpna 2015 - Švédsko kvůli promlčení odložilo vyšetřování části některých sexuálních deliktů, kterých se Assange údajně v roce 2010 dopustil na dvou ženách. Další část případu byla odložena o týden později.
  • 14. prosince 2015 - Švédsko a Ekvádor po šestiměsíčním jednání uzavřely dohodu, která umožní Assange vyslechnout v budově ambasády.
  • 4. února 2016 - Assange v prohlášení, které na twitteru zveřejnil server WikiLeaks uvedl, že je připraven v pátek 5. února opustit ambasádu a nechat se zadržet britskou policií, pokud komise OSN posuzující případ rozhodne v jeho neprospěch. Podle BBC komise OSN již rozhodla ve prospěch Assange. Britská policie nicméně dala najevo, že Assange v každém případě zadrží, jakmile ambasádu opustí.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!