7. března 2016 17:46 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Komise pro šaríu v Dánsku zakazovala rozvody. Po televizním pořadu se rozpustila

Mešita, ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mešita, ilustrační foto. | foto: Petr Šmelc

KODAŇ V reakci na dokumentární pořad dánské stanice TV2 s názvem Mešity za závojem rozpustili muslimové v severodánském Aarhusu svou komisi pro šaríu, která rozhodovala, zda se páry podle islámského práva mohou rozvést. Pořad si již dříve podle serveru The Local vzal na mušku i místní kontroverzní mešitu, jejíž imám obhajoval ukamenování jako správný trest za nevěru.

Dokumentární série vyvolala pobouření veřejnosti, zareagovala i radnice, která stáhla svou podporu pro plánovanou výstavbu velké mešity.

Komise pro šaríu se rozhodla sama rozpustit poté, co o ní byl odvysílán pořad. V něm tři členové komise řekli jisté ženě, že se nemůže rozvést, i když ji její manžel fyzicky týrá. Muslimští představitelé v Aarhusu následně uvedli, že chtějí bojovat proti všem formám paralelních společností, proto s respektem k dánským hodnotám ukončili činnost komise.

Mnohem větší pobouření ale vyvolal místní imám. „Pokud se vdaná či rozvedená žena zaplete do smilstva a není pannou, měla by být ukamenována k smrti,“ řekl imám na videu pořízeném tajnou kamerou.

Schvaloval „oko za oko“

Zmíněný muslimský představitel také obhajoval bití dětí, pokud se nechtějí modlit, či systém trestů oko za oko. „Pokud někdo zabije muslima, měl by být zabit,“ řekl například.

V reakci na pořad TV2 starosta Aarhusu Jacob Bundsgaard v neděli oznámil, že město již nepodporuje výstavbu velké mešity. „Náboženská svoboda je v Dánsku důležitá. Ale kvůli věcem, které vypluly na povrch, nevidím tento projekt jako schůdný. Důvěra je pryč,“ řekl Bundsgaard televizi TV2.

Dánsko, kde loni požádalo o azyl 21 300 lidí, letos v lednu výrazně zpřísnilo své azylové zákony. Úřady tak nově mohou v rámci spoluúčasti na financování péče odebírat žadatelům o azyl cennosti a hotovost nad deset tisíc dánských korun (36 tisíc kornu).

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!